Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Marcel Chyrzyński – Symfonia obrazów
6 grudnia Filharmonicy Śląscy prowadzeni przez Macieja Tworka dokonają prawykonania najnowszego dzieła na orkiestrę Marcela Chyrzyńskiego. Inspiracją do powstania jego Symfonii obrazów była twórczość Jerzego Nowosielskiego, jednego z najważniejszych polskich malarzy, rysowników i scenografów XX wieku. Kompozytor, tworząc czteroczęściowe dzieło, odniósł się do wybranych obrazów artysty: „Monografia nieznajomej”, „Pływaczka”, „Kobiety nad morzem” oraz „Dziewczyny na statku”, przenosząc ich atmosferę na warstwę muzyczną swej kompozycji. Charakterystyczny styl malarza wyróżnia się operowaniem płaskim układem barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu, stąd obrazy te stały się dla kompozytora inspiracją głównie od strony formalnej i kolorystycznej. Elementem pełniącym wiodącą rolę w dziele Chyrzyńskiego jest więc barwa dźwięku, której kalejdoskopowość i odcienie są ujęte w partii orkiestry na wielu płaszczyznach.
Nowe kompozycje kameralne Joanny Wnuk-Nazarowej i Zygmunta Krauze na Świątecznym Festiwalu ART MINTAKA w Bydgoszczy
W Bydgoszczy, należącej od 2023 roku do sieci miast kreatywnych UNESCO, w dniach 6-8 grudnia odbędzie się szósta edycja Świątecznego Festiwalu ART MINTAKA. Warto zwrócić szczególną uwagę na prawykonania Kołysanek Joanny Wnuk-Nazarowej oraz Słuchaj Zygmunta Krauze napisanych dla sopranistki Joanny Freszel i zespołu Kwartludium.
Kołysanki towarzyszyły mi od pierwszych miesięcy życia. Były to prawdziwe cudeńka: od słodkich „lulanek” po intrygujące straszydełka! – stwierdza Joanna Wnuk-Nazarowa w omówieniu swego najnowszego utworu. Postanowiłam napisać cykl pięciu „Kołysanek”, spośród których cztery nie zawierają tekstu – zamiast konkretnych słów śpiewaczka operuje sylabami charakterystycznymi dla „lulania” maluszka. W ostatniej części użyłam tekstu i melodii warmińskiej piosenki „Aż przyjdzie nana”.
Warstwę słowną w swoim utworze Zygmunt Krauze ułożył wykorzystując cytaty z Seneki oraz fragmenty z medialnych informacji prasowych. Kompozytor podkreśla, że w „Słuchaj” tekst odgrywa fundamentalną rolę, łącząc doniesienia agencyjne, które ukazują ludzką głupotę, nikczemność i brutalność, z refleksjami Seneki, odnoszącymi się do podstawowych wartości i kondycji człowieka. Te dwie warstwy – jedna ukazująca ciemną stronę ludzkiego postępowania, a druga celebrująca mądrość i dobroć – tworzą kontrast, który skłania do refleksji. Żadna z nich nie pełni jednak funkcji wskazówki czy ostrzeżenia. W dominującym nurcie pozostaje dążenie do przyjemności, zapomnienia i powierzchowności.
Na wszystkie koncerty, które odbędą się podczas festiwalu w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy wstęp wolny. Z pełnym programem wydarzenia można zapoznać się na stronie Organizatora – Fundacji Polskiej Muzyki Kameralnej ART MINTAKA.
Katarzyna Głowicka – Afterparty
Warszawski Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza 8 grudnia realizuje nietuzinkową prapremierę spektaklu Afterparty z muzyką Katarzyny Głowickiej do słów Bartosza „Fisza” Waglewskiego. W swojej muzycznej warstwie to swoisty rodzaj rollercoastera. słodkie emocje i mocne uderzenia. Dzieło Głowickiej, zestawione podczas jednego wydarzenia z Mahagonny. Ein Songspiel Kurta Weilla i Bertolta Brechta to spojrzenie na prawie sto lat rozwoju europejskich aglomeracji (Berlin/Warszawa), w których ludzie z całego świata mieszkają z różnych powodów: nadziei, przymusu, ostatniej szansy, fascynacji, wygody, samotności. Jest przygodą i podróżą z postaciami, bohaterami, typami, które dążą do poznania sposobu na spełnienie największych marzeń i sukcesów w nowoczesnej dżungli miejskiej. Nieustanna „podróż ku” i „ucieczka od” staje się przestrzenią życia osobników, których przez męczącą codzienność niosą muzyka, śpiew, pragnienia realizacji i wir obietnic miasta ich marzeń.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 1945 roku specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek
z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym
i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych
w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów. Jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy, w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. Natomiast gromadzone od początku działalności w archiwach Instytucji zasoby udostępniane są w Polskiej Bibliotece Muzycznej – cyfrowej bazie zbierającej niejednokrotnie unikatowe materiały nutowe i ikonograficzne. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej. W ramach projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej” Oficyna zabezpiecza dziedzictwo muzyczne czasu zaborów i prowadzi działania przybliżające twórczość i działalność artystyczną tamtych czasów m.in. w ramach Kursu Edytorstwa Muzycznego oraz najnowszej serii podcastów „DNA Muzyki Polskiej”. Więcej na www.pwm.com.pl.