EN

6.11.2020, 17:08 Wersja do druku

Kraj. Premiera "Ni z tego, ni z owego" w reż. Macieja Wojtyszko w Teatrze Telewizji

fot. Krzysztof Słomka / mat. TVP

W Teatrze Telewizji 9 listopada pokazana zostanie premiera spektaklu "Ni z tego, ni z owego", w którego bohaterami są ojcowie polskiej niepodległości - Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia jest Maciej Wojtyszko.

"Kameralny dramat przedstawia sylwetki dwóch najważniejszych ojców polskiej niepodległości - Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego poprzez pryzmat trudnych relacji męsko-damskich, ale i konfliktów światopoglądowych" - napisano na stronie Teatru Telewizji.

Jak wyjaśniono, akcja spektaklu rozgrywa się w latach 1892-1920. "Utwór rozpisany na dziesięć scen prezentuje dwie różne koncepcje odzyskania niepodległości, wyrosłe z innych światopoglądów obu bohaterów, kochających w dodatku tę samą kobietę" - czytamy o przedstawieniu, którego scenariusz Wojtyszko napisał przed rokiem.

"Maria wybrała w końcu Józefa i została jego żoną. Maciej Wojtyszko pokazuje jednak, że dla walki o niepodległość potrafili oni powściągnąć uczucia i przekroczyć własną dumę, ceniąc w sobie nawzajem determinację w kwestii walki o wolność ojczyzny i absolutne oddanie tej sprawie" - wyjaśniono na stronie Teatru Telewizji.

W sztuce ukazano też "drugą miłość życia Józefa Piłsudskiego - Aleksandrę".

"Dzięki wpisaniu osobistych wątków z życia obu mężczyzn w bieg wydarzeń politycznych, autor przekazuje solidną wiedzę o namiętnościach i źródłach konfliktu pomiędzy dwoma najważniejszymi graczami przedwojennej sceny politycznej" - czytamy w przesłanej informacji. "Utwór nawiązuje zarazem do współczesności, pokazując historyczne korzenie dzisiejszych konfliktów i sprawiedliwie prezentując oba nurty myślenia o Polsce" - dodano.

Autorem scenariusz i reżyserem jest Maciej Wojtyszko. Scenografię zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy - Zuzanna Markiewicz. Autorem zdjęć jest Grzegorz Kędzierski. Muzykę skomponował Piotr Moss.

Występują: Monika Buchowiec (Maria Juszkiewiczowa), Maria Gudejko (Aleksandra Szczerbińska), Mariusz Ostrowski (Józef Piłsudski), Dariusz Kowalski (Roman Dmowski), Bartosz Turzyński (Bolesław Wieniawa-Długoszowski), Riho Okuno (Gejsza) i Alicja Pietras (Wanda Juszkiewiczówna, córka Marii).

Producentem wykonawczym spektaklu jest łódzki ośrodek TVP.

Premiera - 9 listopada o godz. 21 w TVP1.

Źródło:

PAP