EN

27.08.2021, 15:17 Wersja do druku

Kraj. „Piesek przydrożny - powrót” Miłosza – premiera słuchowiska na Scenie Teatralnej Trójki

„Bieda temu, kto wyrusza i nie powraca” – to słowa Oskara Miłosza, wyryte nad gankiem w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie. Dwa tytuły Czesława Miłosza – „Piesek przydrożny” i „Powrót” zainspirowały twórców słuchowiska, którego premiera na Scenie Teatralnej Trójki już w najbliższą niedzielę, 29 sierpnia, po godzinie 20.00.

Słuchowisko dokumentalno – poetyckie „Piesek przydrożny – powrót” Program Trzeci Polskiego Radia zaplanował na lato 2021, więc w roku 110 rocznicy urodzin Czesława Miłosza.

Twórcy słuchowiska wybrali się do Krasnogrudy. W Dworze Miłosza, w którym mieści się od 10 lat Międzynarodowe Centrum Dialogu, a także w należącym do niego parku nad jeziorem Hołny, w roli przewodnika zgodził się wystąpić Krzysztof Czyżewski. Małgorzata i Krzysztof Czyżewscy założyli w Sejnach Ośrodek „Pogranicze – Sztuk, Kultur, Nardów”. Nagranie reporterskie, zrealizowane w miejscu młodzieńczych wakacyjnych wypraw Miłosza, stanowiło podstawę scenariusza słuchowiska. W jego dramatycznej części rolę Ciotki Gabrieli Kunatówny zagrała aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, mająca korzenie litewskie – Wiktoria Gorodeckaja. To właśnie podczas wakacji, spędzanych w dworze ciotek (rodzina ze strony matki poety – Weroniki), kilkunastoletni Czesław przeżywał swoja inicjację, dramatyczne wchodzenie w świat dorosłych, przeciwko któremu się buntował.

Kiedy Miłosz po kilkudziesięciu latach przyjechał do Krasnogrudy, napisał wiersz „Powrót”. Został on we fragmencie przytoczony przez Krzysztofa Czyżewskiego, który wokół owej idei powrotu snuł swoją opowieść o młodym Miłoszu i o tym, powracającym do Krasnogrudy sędziwym poecie. Nagrywającym słuchowisko towarzyszył krasnogrudzki piesek, jakby przybyły z opowiastki Miłosza, zatytułowanej „Piesek przydrożny”.

Fragmenty narracji, przeplatają się w słuchowisku z wypowiedziami Czesława Miłosza i jego wierszami, które sam czytał w czasie spotkań w Programie III.

Autorem scenariusza oraz reżyserem słuchowiska jest Romuald Wicza – Pokojski, reżyserem dźwięku Andrzej Brzoska. Muzykę przygotował Piotr Moss, a dźwięki reporterskie oraz archiwalne udostępniła – pomysłodawczyni słuchowiska – Barbara Marcinik.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Źródło:

Materiał nadesłany