EN

19.04.2024, 16:13 Wersja do druku

Kraj. „Nie – pierwszy krok w chmurach, w poszukiwaniu portretu pisarza” – słuchowisko w radiowej Trójce

Scena Teatralna Trójki zaprasza na premierowe słuchowisko „NIE – PIERWSZY KROK W CHMURACH, w poszukiwaniu portretu pisarza” w adaptacji i w reżyserii Mariusza Malca, z muzyką improwizowaną Włodka Pawlika, realizowaną podczas nagrania.Emisja 20 kwietnia o godz. 19.05 na antenie radiowej Trójki.

mat. teatru

W słuchowisku „NIE – PIERWSZY KROK W CHMURACH, w poszukiwaniu portretu pisarza” wykorzystano fragmenty opowiadań Marka Hłaski z 1955 roku: „Pierwszy krok w chmurach”, „Najświętsze słowa naszego życia”, „Śliczna dziewczyna” oraz „Lombard złudzeń”.

Mariusz Malec, który podjął się adaptacji i reżyserii słuchowiska zaznacza, że jest to: próba artystytcznej odpowiedzi na pytanie, jak głęboko osobowość Marka Hłaski, jego marzenia i lęki odbijają się w postaciach powołanych do życia na kartach 4 opowiadań zawartych w tomie „Pierwszy krok w chmurach”. To podróż w świat pisarza i obserwacja jego kolejnych kroków w chmurach. To wreszcie okruchy osobowości, które - jak puzzle - w wyobraźni uważnego słuchacza mogą ułożyć się w szkic portretu psychologicznego autora „Pięknych dwudziestoletnich”. Radiowe spotkanie z Markiem Hłaską i jego legendą na chwilę przed wylotem za granicę.

Obsada: Jędrzej Hycnar - ON, Paweł Brzeszcz – Chłopak i Młody pisarz, Hanna Konarowska – Nowińska – Dziewczyna i Baśka, Diana Zamojska – Dziewczyna 2 i 4, Katarzyna Godlewska – Dziewczyna 3, Kobieta i Staruszka, Krzysztof Wakuliński – Mężczyzna 1, czyli Pan Ceniek i Nieudacznik, Mateusz Rusin –Mężczyzna 2 - Maliszewski vel Malinowski, Staruszek i Chłopiec, Mateusz Kmiecik – Mężczyzna 3 – Heniek i Młody literat.
Muzyka – Włodek Pawlik
Reżyseria dźwięku – Maciej Kubera
Kierownictwo produkcji – Beata Jankowska
Adaptacja i reżyseria – Mariusz Malec
Marek Hłasko za tom opowiadań „Pierwszy krok w chmurach” w roku 1958 otrzymał Nagrodę Literacką Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Źródło:

Materiał nadesłany