EN

24.05.2021, 12:26 Wersja do druku

Kraj. MKDNiS: Rok Norwidowski - wydarzenia upamiętniające postać wybitnego poety

Inne aktualności

Instytucje podległe Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z okazji trwającego Roku Norwidowskiego przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń, które odbywać się będą w Polsce i za granicą - poinformował w niedzielę resort kultury. Zaplanowano m.in. wystawy, pokazy, spektakle oraz warsztaty.

138 lat temu, 23 maja 1883 r., zmarł Cyprian Kamil Norwid – wszechstronny artysta, poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. W uznaniu jego zasług dla polskiej kultury oraz z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin czwartego wieszcza, Sejm RP ogłosił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Instytucje podległe Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przygotowały z tej okazji kilkadziesiąt wydarzeń, które odbywać się będą w Polsce i za granicą.

MKDNiS przekazało, że "pośród licznych wystaw, wystaw plenerowych, pokazów i spektakli adresowanych do różnych grup wiekowych są między innymi: premiera opery "Wanda" do tekstu C. K. Norwida przygotowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspólnie z Operą Krakowską, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Programem 2 Polskiego Radia

Prowadzone są także prace konserwatorskie tzw. grobu norwidowskiego na cmentarzu polskiej emigracji w Montmorency pod Paryżem przeprowadzone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Zaplanowano także wystawę "Norwid w rysunkach" w Narodowym Centrum Kultury, spacery historyczne po Warszawie śladami C. K. Norwida organizowane przez Muzeum Historii Polski, warsztaty dla nauczycieli "Artyści Wielkiej Emigracji" organizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz cykl spotkań z czytaniami performatywnymi tekstów dramatycznych poety "Norwid w teatrze świata" oraz konkurs na najlepszą realizację sztuki lub adaptacji tekstów C. K. Norwida podczas konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" – wydarzenia organizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Niektóre wydarzenia miały już swoją premierę, ale nadal są dostępne dla publiczności. Wśród nich - jak napisano w komunikacie resortu - na uwagę zasługują m.in.: prezentacja kolekcji poświęconej C. K. Norwidowi zawierającej zbiór rękopisów, pierwodruków oraz rysunków pisarza przygotowana przez Bibliotekę Narodową; pokaz i produkcja krótkometrażowego filmu "Vade-mecum" w reżyserii Braci Quay – wybitnych twórców animacji filmowych (film oraz dyskusja towarzysząca premierze dostępna pod adresem: youtube.com oraz mural "Cyprian Kamil Norwid", który powstał z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury w Warszawie przy stacji Metro Centrum.

Źródło:

PAP

Autor:

Katarzyna Krzykowska

Data publikacji oryginału:

24.05.2021