EN

6.01.2023, 09:00 Wersja do druku

Kraj. „Krzywy domek” - dzisiejsza premiera Teatru Telewizji

Dziś o godzinie 23.25 w Teatrze Telewizji premiera sztuki Anny Wakulik „Krzywy domek” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Spektakl zrealizowano w 2016 roku w ramach projektu TEATROTEKA Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Jak czytamy w opisie przedstawienia:

mat. WFDiF

Inne aktualności

Głównym tematem sztuki jest macierzyństwo rozpatrywane w różnych aspektach: chciane, niechciane, toksyczne, niemożliwe. Dwie siostry spotykają się w domu rodzinnym po wielu latach rozłąki w związku ze śmiercią ich matki. Żyjąca za granicą Klara, sama nie może (nie chce?) mieć dziecka. Doznała ze strony surowej i dominującej matki wiele złego. Młodsza siostra jest w ciąży i pragnie poświęcić życie wychowaniu dziecka. Kobietom towarzyszą ich partnerzy życiowi, jednak postać matki, jej wspomnienie, jest wszechobecna i rzutuje także na ich relacje z mężczyznami. Spektakl bardzo ciekawy od strony formalnej: zrealizowany został w jednym, ponad siedemdziesięciominutowym ujęciu. 

Spektakl otrzymał nagrodę za reżyserię (Anna Wieczur-Bluszcz), I nagrodę za scenografię (Ewa Gdowiok), I nagrodę za zdjęcia (Witold Płóciennik) oraz nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą (Barbara Wypych) podczas 1. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2017 roku, a także nagrodę Gold Remi na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2018 roku.

Autorka: Anna Wakulik 
Reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz
Zdjęcia: Witold Płóciennik P. S. C.
Scenografia: Ewa Gdowiok 
Kostiumy: Zofia Ufnalewska
Muzyka: Max Kucharski
Obsada: Joanna Jeżewska (Matka), Katarzyna Zawadzka (Klara), Barbara Wypych (Marta), Mariusz Bonaszewski (Franciszek), Tomasz Ziętek (Janek), Maria Maj (Ciotka 1), Krystyna Tkacz (Ciotka 2) 
Czas 77 minut

Źródło:

Materiał nadesłany