EN

5.11.2020, 08:10 Wersja do druku

Kraj. Kina, teatry, muzea i inne instytucje kultury zamknięte

Od soboty teatry, kina, muzea, galerie i wszystkie inne instytucje kultury będą zamknięte. O nowych restrykcjach, związanych ze wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem, w środę poinformował premier Mateusz Morawiecki - pisze Dawid Dróżdż w Gazecie Wyborczej.

- Zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie - wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne, będą tymczasowo zamknięte. Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, mobilność społeczną. To zdaniem specjalistów najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy kontakty społeczne - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Nasz system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności. To jest czas, żeby włączyć hamulec awaryjny - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dzisiaj blisko 25 tys. nowych przypadków koronawirusa.

Nowe obostrzenia obowiązują od soboty do co najmniej 29 listopada - niewykluczone, że okres ten zostanie wydłużony. W tym czasie w placówkach nie mogą się odbywać wydarzenia z udziałem publiczności, ale mogą się odbywać próby i przygotowania do organizacji wydarzeń i spektaklów.
Drugi lockdown

Pierwszy raz kina, teatry, muzea i inne placówki kulturalne zostały zamknięte wiosną, podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa. Wtedy zamrożenie działalności instytucji kultury trwało trzy miesiące (od 16 marca do 6 czerwca).

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kina, teatry, muzea i inne instytucje kultury zamknięte

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Dawid Dróżdż

Data publikacji oryginału:

05.11.2020

Wątki tematyczne