EN

20.01.2025, 12:35 Wersja do druku

Kraj. Już dziś premiera „Upiorów” w Teatrze Telewizji

Pięcioosobowy dramat rodzinny w trzech aktach, napisany przez Henryka Ibsena w 1881 roku podejmuje temat uwikłania ludzi w „upiorną” przeszłość własnych przodków i dziedziczenia konsekwencji ich czynów i doświadczeń. Premierę spektaklu w reżyserii Anny Augustynowicz będzie można obejrzeć w poniedziałek, 20 stycznia o godz. 20.30 w TVP1 oraz w TVP VOD. Po spektaklu wyemitowana zostanie rozmowa z twórcami spektaklu w ramach cyklu „Postscriptum”. 

fot. Waldemar Kompała/ TVP

Upiory przeszłości wciąż powracają, a tak naprawdę nigdy nie odeszły. Każdego z bohaterów toczy ten sam wirus: „grzechy ojców” przechodzące na dzieci, klątwa, synonimiczność ról kata i ofiary. Przemoc, tak skrajna i bolesna, okazuje się być fundamentem mitu mieszczańskiej rodziny – sielankowej i dostatniej w każdym obszarze. Ibsen nie tylko demaskuje „małżeńską ekonomię” ale też punktuje porażkę patriarchatu. 

Upiory przeszłości, które zdeterminowały los bohaterów dramatu, otwierają horyzont nadziei odbiorcom utworu. Przeprowadzają przez przestrzeń lęku, żeby w nim nie utknąć. Nakazują porzucenie życia w iluzji i przedostanie się do prawdy własnego wnętrza. Upiory pozwalają przekroczyć próg kryjówki, porzucić obawę przed innymi i przed samym sobą” – komentuje reżyserka, Anna Augustynowicz.

Pani Alving próbuje uchronić syna przed dziedzictwem, jakie pozostawił mu jego nieżyjący ojciec. Akcja sztuki Ibsena toczy się w wiejskiej posiadłości, gdzieś w zachodniej Norwegii.

W rolach głównych występują Maria Pakulnis, Dawid Ogrodnik, Grzegorz Falkowski, Weronika Krystek i Łukasz Lewandowski.

***

„UPIORY” Henryk Ibsen

Przekład: Anna Marciniakówna

Scenariusz tv i reżyseria: Anna Augustynowicz

Zdjęcia: Łukasz Gutt

Scenografia: Marek Braun

Kostiumy: Wanda Kowalska

Muzyka: Jacek Wierzchowski

czas trwania ok. 85’

Obsada: Maria Pakulnis (Pani Helene Alving), Dawid Ogrodnik (Osvald Alving), Grzegorz Falkowski (Pastor Manders), Weronika Krystek (Regine Engstrand), Łukasz Lewandowski (Stolarz Engstrand).

Mecenasem Teatru Telewizji jest Orlen S.A.

Źródło:

Materiał nadesłany