EN

21.08.2021, 08:47 Wersja do druku

Kraj. Jubileuszowa X edycja Narodowego Czytania - 4 września

Zbliża się jubileuszowa 10. edycja Narodowego Czytania! Już za dwa tygodnie wspólnie będziemy czytać "Moralność pani Dulskiej" - przypomniano w piątek na Twitterze Instytutu Książki (IK).

"4 września po raz dziesiąty odbędzie się Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej odsłony akcji jest Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej" - napisano w informacji.

Jak przypomniano, akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. "Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. Potop i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele" - czytamy na stronie IK.

Zaznaczono, że "prezydent RP Andrzej Duda w liście, w którym zaprasza wszystkich do udziału w tegorocznej edycji, napisał: to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie". "Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło" - czytamy w liście prezydenta.

"Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie dulszczyzna weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji" - podkreślił Andrzej Duda.

Kancelaria Prezydenta RP zapowiada akcję materiałem wideo, który znaleźć można na kanale YouTube. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne