EN

26.06.2020, 16:16 Wersja do druku

Kraj. Gliński do Trzaskowskiego ws. ulg dla twórców

Rafał Trzaskowski w programie dla kultury zaproponował przywrócenie możliwości odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, bez górnego limitu. - To był błąd pana i pana partii, który został już przez PiS i prezydenta Andrzeja Dudę naprawiony - odpowiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

W programie opublikowanym na stronie kandydata KO na prezydenta znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące kultury. W jednym z punktów Trzaskowski zapowiedział, że będzie postulował "przywrócenie możliwości odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, bez górnego limitu".

Na tę deklarację odpowiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

"Pan Trzaskowski chce przywrócenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodu dla artystów, bo +to był błąd PO+. Tak, p. Trzaskowski to był błąd Pana i Pana partii. Ale powinien Pan wiedzieć, jak się Pan próbuje o kulturze wypowiadać, że błąd ten został już przez PiS i PAD naprawiony" - napisał Gliński.

Od 2013 r., w czasie rządów PO-PSL, w przepisach wprowadzono zmiany, które ograniczały prawo do zastosowania zryczałtowanych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów (z rozwiązania tego mogą korzystać np. artyści). Zgodnie z przyjętymi wówczas przepisami koszty te nie mogły przekroczyć w roku 42 tys. 764 zł. Podatnikowi nadal przysługiwało prawo do odliczenia poniesionych kosztów.

Przepisy te znowelizował rząd Zjednoczonej Prawicy. Od 2018 r. odliczane koszty nie mogą łącznie w roku podatkowym przekroczyć 85 tys. 528 zł. Jeśli jednak są wyższe, to podatnik musi udokumentować, że takie koszty poniósł.

Według obowiązujących przepisów z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów mogą skorzystać wyłącznie twórcy w określonych dziedzinach. Dotyczy to sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej, dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki, produkcji audialnej i audiowizualnej, opracowania cudzego utworu polegającego na tłumaczeniu oraz działalności publicystycznej, konserwatorskiej, muzealniczej (wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej) oraz badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Źródło:

Materiał nadesłany
PAP

Wątki tematyczne