EN

1.06.2021, 12:39 Wersja do druku

Kraj. Audiomusical "Przygody Alicji w Krainie Czarów" na Dzień Dziecka

„Przygody Alicji w Krainie Czarów” autorstwa Lewisa Carrolla – doczekały się wyjątkowej realizacji. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych klasyków literackich zyskał formę klimatycznego audiomusicalu, którego reżyserem został Wawrzyniec Kostrzewski.

fot. mat. organizatora

Produkcja zrealizowana przez Audiotekę, utrzymana jest w nieco ekscentrycznym, tajemniczym i surrealistycznym tonie, który zaskoczy nie tylko młodszych słuchaczy. W wyimaginowany świat „Alicji” przeniesie nas Zuza Jabłońska, która otrzymała główną rolę i specjalnie na potrzeby produkcji nagrała singiel „Znikam”, ale w audiobooku usłyszymy także znane, i lubiane głosy z mniejszych, i większych ekranów – m.in. Mateusza Damięckiego, Agatę Kuleszę, Zbigniewa Zamachowskiego czy Agatę Buzek. Za oprawę muzyczną produkcji odpowiada studio Universal Music Polska. Superprodukcja jest już dostępna w aplikacji Audioteka.

Najnowsza superprodukcja Audioteki „Przygody Alicji w Krainie Czarów” urzeknie starsze dzieci, ale i dorośli z przyjemnością powędrują do wyimaginowanego świata głównej bohaterki. To zasługa Wawrzyńca Kostrzewskiego, cenionego reżysera teatralnego i radiowego, który przygotował dla słuchaczy wiele niespodzianek, poczynając od psychodelicznej kreacji świata Alicji, przez oryginalne wykonania utworów muzycznych, po wybór aktorów, wcielających się w kolejne postaci. W produkcji usłyszymy zatem topowe polskie gwiazdy, m.in. Mateusza Damięckiego,Agatę Kuleszę, Zbigniewa Zamachowskiego czy Agatę Buzek. To właśnie oni od pierwszych chwil zaczarowują głosem, przenosząc nas do sennego świata, pełnego fantazyjnych i niezwykłych bohaterów.

Lektura znana większości z lat dziecięcych opowiada historię Alicji, która uciekając przed codziennością, coraz częściej powraca w snach do znanego, wymyślonego przez siebie świata. Bohaterka w trakcie podróży spotyka na swojej drodze wiele życzliwych osób, które starają się jej pomóc w wypełnieniu przeznaczenia. Jednak w powieści pojawiają się też postaci, które nie ułatwiają Alicji zadania. Jedną z nich jest Królowa Kier, odgrywana w superprodukcji przez Agatę Kuleszę.

- Moja rola nie należy do najbardziej lubianych, jednak mimo to, starałam się znaleźć w Królowej Kier cechy, które mogłabym uznać za pozytywne. Nie było to łatwe! Królowa Kier to bohaterka, która mocno stąpa po ziemi i zdecydowanie nie patrzy na świat przez różowe okulary. Jako jedyna w całej powieści widzi krainę taką, jaka jest, bez ubarwiania i mistycyzmu. Zachowanie królowej konfrontuje Alicję ze światem dorosłych, pokazuje bohaterce, że życie to nie tylko marzenia na jawie, w których główne role odgrywają życzliwe charaktery. To również mierzenie się z codziennymi problemami, odrębną perspektywą, a czasami uporem drugiej strony. Alicja przypomina mi każdego z nas w momencie przekraczania niewidzialnej granicy między dziecięcością a światem dorosłych. Ponadczasowość prawd, które płyną z powieści Lewisa Carolla powinna być znana przez każdego – podkreśliła Agata Kulesza – Królowa Kier, aktorka.

„Przygody Alicji w Krainie Czarów” to także prawdy życiowe – unikatowe i uniwersalne sentencje, które trafią do odbiorców w każdym wieku. Lektura przepełniona jest życiowymi lekcjami, z którymi prędzej czy później każdy z nas będzie musiał się zmierzyć.

- Kiedy zostałam zaproszona przez reżysera Wawrzyńca Kostrzewskiego do zagrania roli Alicji, wiedziałam, że pokocham tę lekturę na nowo. W postaci głównej bohaterki widzę siebie, ciekawą świata, ale jednocześnie ostrożną i rozważną, czasami zagubioną. Tak jak Alicja podążam za swoimi marzeniami i realizacją wyznaczonych celów. Alicja spotyka na swojej drodze wielu bohaterów a każdy z nich dzieli się z nią osobistymi przemyśleniami dotyczącymi życiowych wyborów, których przyszło im dokonać. Po zakończeniu nagrań do audiomusicalu utwierdziłam się jeszcze bardziej w przekonaniu, że w życiu nie chodzi o to, aby być najlepszym, ale o to, żeby być szczęśliwym – powiedziała Zuza Jabłońska, tytułowa Alicja.

Najnowsza superprodukcja Audioteki, to nie tylko wybitni aktorzy, ale również cenieni muzycy i producenci. W projekt zaangażował się duet kompozytorsko-producencki Patryk Komór i Dominik Buczkowski-Wojtaszek, który w tym roku uzyskał nominację do Fryderyków.

Muzyka, którą stworzyliśmy, oddziałuje na wszystkie zmysły słuchacza. Przenosi do zupełnie innej, magicznej przestrzeni. Jest odważnym połączeniem słowiańskich melodii z trapowym brzmieniem oraz elementami muzyki filmowej. Każdy utwór jest samodzielną historią wypełniona magią i metaforami. Wszystkie razem tworzą pełną opowieść. Nastrój malujemy różnymi barwami, od głębokich czerni słyszalnych w sekcji rytmicznej po jasne, anielskie glosy. Zależało nam, aby świat Alicji w Krainie Czarów mógł całkowicie pochłonąć słuchacza i nie pozostawić go obojętnym – podkreślają twórcy.

Z 1 czerwca audiomusical jest dostępny zarówno w abonamencie Audioteka Klub, jak i w regularnej sprzedaży. Najnowsza realizacja świetnie sprawdzi się podczas wakacyjnych podróży z dziećmi.

Więcej: https://web.audioteka.com/pl/przygody-alicji.html

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne