EN

15.09.2020, 16:26 Wersja do druku

Koszalin. "Zaczarowany świat oper Mozarta" w Filharmonii

fot. Filharmonii Koszalińskiej

W najbliższy piątek, 18 września, filharmonicy zaproszą słuchaczy do zaczarowanego świata oper Mozarta. - To będzie koncert szczególny zapowiada Jakub Chrenowicz, który w czwartym już sezonie artystycznym jest pierwszym dyrygentem Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej.

- Będzie to koncert monograficzny, podczas którego wykonywana będzie tylko muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jego twórczość jest doskonale znana z estrady filharmonicznej. Osobiście jednak uważam - i chyba nie jestem w tym odosobniony - że największy geniusz Mozarta słychać w jego twórczości operowej . To tam właśnie jest ten palec boży. Zaprosiliśmy znakomitych solistów, którzy wykonają arie i duety z oper Mozarta.

Wystąpi Maria Jaskulska-Chrenowicz, sopranistka znana koszalińskiej publiczności z wykonania „Litanii ostrobramskich" Stanisława Moniuszki. Partie barytonowe będzie wykonywał Szymon Mechliński, artysta u progu międzynarodowej kariery. Orkiestra zagra też kilka uwertur Mozarta. - To koncert, na który ja bym z radością zabrał przyjaciół. Rzadko się zdarza, by w filharmonii królowała opera i to jeszcze opera Mozarta, o którym wiemy, że był geniuszem - podkreślił Jakub Chrenowicz. - Bardzo oczekuję tego koncertu.

Koncert rozpocznie się o godz. 18.30. Będzie można usłyszeć m.in. fragmenty „Wesela Figara", uwerturę do „Uprowadzenia z Seraju", arię Guglielmo z opery „Cosi fan tutte", z „Don Giovanniego" duet Zerliny i Don Giovanniego, arię Vitellii „Deh se piacer mi vuoi" z „Łaskawości Tytusa", a z „Czarodziejskiego fletu" m.in. uwerturę „Bei Mannern, welche Liebe
fuhlen" - duet Paminy i Papagena i na finał „Pa, pa, pa" - duet Papageny i Papagena.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na widowni będzie mogło zasiąść 257 osób. Co drugie miejsce pozostanie wolne. Bilety sprzedawane są na każdy z koncertów osobno, ale za to w cenie abonamentowej - 22 (ulgowe) i 26 złotych.

Jakie zmiany organizacyjne zostały  wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa? Przypomnijmy.
- Koncerty grane są bez przerw. Szatnia będzie zamknięta - okrycia będzie można położyć
na wolnym miejscu. Słuchaczy poprosimy o wypełnienie krótkich oświadczeń, które w razie potrzeby ułatwią z nimi kontakt. Przed koncertem poprosimy o zdezynfekowanie rąk. W gmachu obowiązkowo nosimy maseczki ochronne - zapowiada Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskie.

Dezynfekcja rąk i wypełnianie oświadczeń zajmie nieco czasu, dlatego publiczność proszona jest o przybycie do Filharmonii Koszalińskiej odpowiednio wcześniej, by koncert mógł zacząć się o czasie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

Głos Koszaliński nr 216

Wątki tematyczne