EN

29.05.2021, 19:42 Wersja do druku

Koszalin. Teatr Nowszy 6 czerwca wystąpi z "Odyseją" na dworcu PKP

Performerzy Teatru Nowszego w Koszalinie pokażą spektakl "Odyseja". Zapraszamy widzów 6 czerwca do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy – na dworzec PKP – poinformowała odpowiedzialna za produkcję tego kulturalnego wydarzenia Joanna Stasina.

fot. mat. organizatora

Projekt "Odyseja" to, jak podała Stasina, przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza, ale w nawiązaniu do współczesności, w której podróż częściej jest tylko przygodą, a nie ścieżką wewnętrznej przemiany.

"Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki" – zaznaczyła Stasina.

W "Odysei" widz ma wspólnie z performerami doświadczać podróży w różnych jej momentach, stąd pomysł, by spektakl pokazać w miejscu, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy – na dworcu PKP.

"Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp człowieka w drodze jest aktualny dla współczesnego Europejczyka" – poinformowała Stasina.

Autorem choreografii "Odysei" jest Tomasz Ciesielski, muzykę stworzyli Sean Palmer i Kuba Pałys, a w spektaklu tańczą: Natalia "Sarna" Kladziwa, Oscar Mafa i Paweł Urbanowicz.

W Zachodniopomorskiem spektakl pokazany zostanie w Koszalinie 6 czerwca, 8 i 9 czerwca na Dworcu Głównym w Szczecinie. W każdym z pokazów może uczestniczyć 50 osób. Pokazy organizowane w reżimie sanitarnym są bezpłatne. Szczegółowe informacje o uzyskaniu wejściówek i zestawów słuchawkowych są na stronie: www.teatrnowszy.pl.

Premiera spektaklu odbyła się w ramach międzynarodowego Sympozjum "Laboratory of Dance/Dance as a Vantage Point" 19 września 2020 r. na dworcu Łódź Fabryczna.

Projekt jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego "Scena dla tańca 2021", finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

PAP

Autor:

Inga Domurat

Data publikacji oryginału:

29.05.2021