EN

5.06.2021, 09:00 Wersja do druku

Koszalin ratuje teatralny festiwal. "Niech spektakle laureatów będą tu długo grane"

Inne aktualności

Ministerstwo Kultury nie przyznało pieniędzy Koszalińskim Konfrontacjom Młodych M-TEATR. To wyjątkowa impreza teatralna przeznaczona specjalnie dla początkujących artystów. Festiwal uratowało miasto, ale koszalińskiej imprezie i tak grozi kryzys. Pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej - Koszalin.

To jeden ze znaków rozpoznawczych miasta. Co roku do Koszalina przyjeżdżało po kilka spektakli początkujących reżyserów – z teatrów w całej Polsce. Przez ostatnią dekadę na koszalińskim M-TEATRZE pojawiali się najciekawsi twórcy młodego pokolenia. To tu osiągali pierwsze sukcesy – festiwal ma formułę konkursu.

Krzysztof Garbaczewski – laureat z 2010 – uchodzi dziś za jednego z najważniejszych polskich reżyserów.

Ewelina Marciniak – laureatka z 2011 – ostatnio otrzymała jedną z najważniejszych niemieckich nagród teatralnych – Fausta.

Maciej Podstawny – 2012 – trzy lata po wygranej w Koszalinie został dyrektorem artystycznym teatru w Wałbrzychu, który znany był z wypuszczania udanych debiutów. Wygrywali tu też Magda Szpecht, Jakub Skrzywanek (autor głośnego "Mein Kampf" w warszawskim Powszechnym) czy Anna Karasińska – jedna z najoryginalniejszych artystek polskiego teatru.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Koszalin ratuje teatralny festiwal. "Niech spektakle laureatów będą tu długo grane"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Koszalin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Witold Mrozek

Data publikacji oryginału:

04.06.2021 05:53

Wątki tematyczne