EN
6.09.2021, 11:02 Wersja do druku

Knyszyn. Pokaz spektaklu "Dziady. Lament pogranicza"

10 września o godz. 18.30 w sadzie domu Piaseckich w Knyszynie (ul. Kościelna 6) odbędzie pokaz spektaklu "Dziady. Lament pogranicza" w reż. Grzegorza Suskiego.

fot. proj. Adam Walny i Anna Suska

Czy teatralne odtworzenie niegdyś powszechnego rytuału jest możliwe? Uważamy, że tak. Dlatego, zbierając zachowane resztki rytuału "Dziadów" oraz tradycyjnych lamentacji żałobnych, spróbowaliśmy go odtworzyć. Spektakl, ale bez scenografii. Jedynie w kostiumach i z niewieloma rekwizytami. Oparty na ruchu i śpiewie, wyłącznie z dodatkiem delikatnie zarysowanych aktorskich kreacji. W plenerze, jak na rytuał przystało. Na ile się da prawdziwy - bo z udziałem "prawdziwych ludzi", śpiewaków ludowych wykonujących na co dzień pieśni pogrzebowe. Przeszłość jest na wyciągnięcie ręki.

Spektakl oparty na ludowych pieśniach żałobnych różnych kultur i wyznań występujących na Podlasiu oraz II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Częściowo zapomniane pieśni zebrane zostały podczas prac badawczych nad folklorem podlaskim. Z pietyzmem odtworzono harmonie muzyczne i dialekty słowne oraz stroje ludowe tak, aby zahamować lament kultury, która odchodzi w przeszłość. Autentyczność wykonania zostanie podkreślona przez udział uznanych zespołów ludowych - Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej oraz Knyszynianek. Natomiast grono wybitnych i znanych - z "małego ekranu" oraz najważniejszych polskich teatrów - aktorów młodego i średniego pokolenia, zapewni należycie wysoki poziom wykonania. Jest to hołd profesjonalnych artystów, złożony odchodzącej powoli w przeszłość kulturze ludowej. Hołd, ale i szkoła prawdziwej, głęboko przeżywanej i doświadczającej sztuki. Podlasie jako tygiel kultur i wyznań doczekało się artystycznej formy swojego folkloru o wysokim poziomie wykonawczym!

"Dziady. Lament pogranicza"

reżyseria, adaptacja i choreografia - Grzegorz Suski

kostiumy - Anna Czyż

konsultacje wokalne - Julita Charytoniuk

Występują:

Guślarz - Dominika Kimaty

Widmo - Justyna Godlewska-Kruczkowska

Puchacz - Karolina Mazurek

Sowa - Beata Chyczewska

Kruk - Paula Gogol

Józio - Grzegorz Suski

Gustaw - Marcin Zacharzewski

Chór - Paulina Oseńko, Julita Charytoniuk, Maciej Grzegorczyk

Zosia - Kamil Mrożek

WSTĘP WOLNY - obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu (85)77279997 lub pod mailem [email protected]

Serdecznie dziękujemy Pracowni Teatralnej Justyna Godlewska i Przyjaciele, Narodowemu Centrum Kultury oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego za pomoc w realizacji projektu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska2021.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne