EN

18.01.2022, 09:25 Wersja do druku

Kielce. Znacząco wzrośnie wysokość Nagrody Miasta Kielce. A co z wyróżnieniami dla twórców?

Od tego roku dwukrotnie wzrośnie finansowa część Nagrody Miasta Kielce. Jeden z radnych proponuje, żeby zwiększyć wysokość także innych przyznawanych przez miasto wyróżnień.

W sobotę 15 stycznia minął termin zgłaszania kandydatów do tegorocznej edycji Nagrody Miasta Kielce. Jest ona przyznawana od 1995 r. Władze Kielc chcą w ten sposób docenić osoby, które zasłużyły się dla miasta, mają swój wkład w promocję czy rozwój. W latach ubiegłych laureaci otrzymywali 2 tys. zł, złote spinki i dyplomy. Teraz ma się to zmienić. – W budżecie miasta zarezerwowano dodatkowe środki na ten cel. Nagroda będzie dwa razy wyższa – informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Nagrody dla twórców, nauczycieli i zdolnych młodych ludzi

To oczywiście nie jest jedyna nagroda przyznawana przez miasto. Są jeszcze Nadzieje Kielc, które po raz pierwszy wręczono w 1996 r. Wyróżnienie jest przyznawane uczniom i absolwentom kieleckich szkół ponadpodstawowych za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu czy działalności społecznej. Laureaci otrzymują 2 tys. zł brutto. Do tej pory Miasto Kielce przyznało już 254 takie nagrody, w tym trzy specjalne.

Miasto daje też nagrody za osiągnięcia w dziedzinie „twórczości oraz upowszechniania i ochrony kultury". Prezydent docenia również nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W ubiegłym roku wręczono ich 127 i w zależności od stopnia wynosiły one od 1,5 tys. do 3,5 tys. zł.  

Jarosław Bukowski, radny z Projektu Wspólne Kielce i przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Kielce, uważa, że wysokość przyznawanych przez miasto nagród powinna zostać zwiększona. „Osoby, które je otrzymują, czują się wyróżnione i docenione, a uroczystości wręczenia poprzez swój uroczysty charakter dodatkowo dodają splendoru nagrodzonym. Nie bez znaczenia jest także wartość finansowa tych nagród. Niestety od wielu lat pozostaje ona na stałym poziomie" – napisał w interpelacji skierowanej do prezydenta Kielc.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Znacząco wzrośnie wysokość Nagrody Miasta Kielce. A co z wyróżnieniami dla nauczycieli, artystów i młodych zdolnych?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kielce” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Alina Janusz

Wątki tematyczne