EN

7.03.2024, 16:17 Wersja do druku

Kielce. Z Dużej na Zamkową. Zbliża się przeprowadzka Teatru Kubuś do nowej siedziby

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego w Kielcach już niebawem przeniesie się ze starej siedziby w kamienicy przy ulicy Dużej 9 do nowego budynku przy Zamkowej 1. Właśnie dobiegł końca odbiór techniczny odrestaurowanych pomieszczeń dawnego dworu starościńskiego i kuźni z XVIII wieku usytuowanych na Wzgórzu Zamkowym.

fot. Grzegorz Jaguś/mat. teatru

Kielecki „Kubuś” działa od 1955 roku, ale stałą siedzibę zyskał dopiero w 1992 roku dzięki wieloletnim zabiegom ówczesnej dyrektorki, Ireny Dragan. Modernizacja zabytkowych obiektów na potrzeby teatru rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Nowa siedziba „Kubusia” ma prawie 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W jej skład wchodzą dwie sceny: duża z widownią dla około 150 osób oraz kameralna z 80 miejscami wyposażone w nowoczesne oświetlenie i rozwiązania techniczne, w tym ruchome elementy scen, które dadzą nowe możliwości inscenizacyjne. Sceny zostały wyposażone w immersyjny system dźwięku pozwalający odbiorcom zanurzyć się w przestrzeni akustycznej i wirtualnej rzeczywistości.

Zaprojektowano także pokój ciszy – miejsce, gdzie będą mogły wyciszyć się dzieci, które będą miały taką potrzebę. W budynku powstało też foyer, zaplecze sanitarne, szatnie oraz biuro organizacji widowni. Przewidziano także miejsca na bufet. Z kolei w budynku po dawnej kuźni znajdzie swą siedzibę administracja teatru, pracownia plastyczna, stolarnia i część garderób dla aktorów, a na parterze – sala konferencyjna. W nowej siedzibie „Kubusia” znalazło się miejsce również na trzy pokoje gościnne, które usytuowano na poddaszu budynku administracyjnego. Pomiędzy obydwoma budynkami powstał łącznik. Adaptacja budynków na potrzeby teatru kosztowała około 41 mln zł. Projekt powstał przy wsparciu unijnych funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

fot. mat. prasowe

Najbliższe miesiące (przede wszystkim okres przerwy wakacyjnej) to przeprowadzka teatru z ulicy Dużej na Zamkową. Wcześniej zostanie ogłoszony przetarg na sprzęt do nowej siedziby. Pierwszą premierę zaplanowano na ostatni dzień sierpnia bieżącego roku. Będzie to lalkowy spektakl dla… dorosłych z muzyką flamenco.

- Myślę, że każdy będzie chciał zobaczyć jak ten nowy „Kubuś” wygląda i być może dorośli widzowie przełamią swoje przyzwyczajenia i będą nas regularnie odwiedzać – mówi obecny dyrektor teatru Piotr Bogusław Jędrzejczak. - Na dziecięcy spektakl przyjdzie pora później.

Otwarciu „Kubusia” w nowej siedzibie towarzyszyć będzie wystawa prac fotograficznych Wojciecha Karlińskiego, na którą złoży się seria czarno-białych zdjęć ze starej siedziby przy ul. Dużej, a także fotografie z nowego lokum. Wcześniej, bo 11 maja, Teatr Lali i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego zaprosi na premierę widowiska „Takie coś” w reżyserii Piotra Bogusława Jędrzejczaka opartego na twórczości brytyjskiego prekursora purnonsensu Edwarda Leara. Pod jego przewodnictwem widzowie wraz z Dżamblami, co zielone głowy mają i niebieskie ręce mają, wypływają na morze… sitem.

Tytuł oryginalny

Kielecki Teatr "Kubuś" ma nową siedzibę

Źródło:

kulturalnetoiowo.blogspot.com
Link do źródła

Autor:

Krzysztof Krzak

Data publikacji oryginału:

07.03.2024