W sobotę, 31 sierpnia, po 69 latach istnienia i ponad półwieczu rezydowania przy ulicy Dużej 9, otwarto nową siedzibę Teatru Lalki Aktora „Kubuś" w Kielcach na ulicy Zamkowej 1.
Niezwykłą oprawę miał pierwszy spektakl w nowej siedzibie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś", zasłużonej dla Kielc instytucji. Jeszcze przed podniesieniem kurtyny posypały się prezenty i życzenia na nowej drodze życia. Prezydentka Kielc Agata Wojda, którą dyrektor teatru Piotr Bogusław Jędrzejczak poprosił o zarządzenie trzeciego dzwonka, wręczyła teatrowi prezent: znalezionego na strychu konia na biegunach o imieniu Edek.
Nawiązała tym do przeszłości miejsca, w którym powstała nowa siedziba teatru - na Zamkowym Wzgórzu mieściły się dawniej stajnie i kuźnia. Konik został przyjęty a wtedy prezes Związku Artystów Scen Polskich, Krzysztof Szuster pospieszył ze swoim prezentem: podkową z wygrawerowanymi życzeniami. - Jestem także właścicielem stajni i muzeum powozów - tłumaczył dodając, że nie uzgadniał prezentu z panią prezydent. Podkreślił także swą radość z faktu, że teatr otwiera się ważnym dniu - w rocznicę sierpniowych wydarzeń.
Ciąg dalszy życzeń nastąpił po spektaklu - adresowanej do starszych widzów „Celestyny" Femando do Rojasa z XV wieku, którą wyreżyserował Piotr Bogusław Jędrzejczak.
Wśród zaproszonych gości był rodzina założyciela kieleckiego teatru Stefana Karskiego. Jego syn, Jerzy Karski przyznał, że spełniło się marzenie jego ojca i wraz z córką Anią i jej mężem wręczył tort, jak powiedział nie urodzinowy a narodzinowy.
Profesor Marzena Marczewska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru przypomniała wspólne z aktorami zabiegi, by nowa siedziba powstała. Szczególne podziękowania za współpracę kierowała do Agaty Soboty odtwarzającej tytułową bohaterkę Celestynę. Wręczyła jej kwiaty oraz maskę wykonaną przez dr Mateusza Mirowskiego z ASP we Wrocławiu.
Obecna była Irena Dragan, która „Kubusiem" kierowała 30 lat i która z zachwytem oglądała nowe wnętrza. - Brakuje mi tylko lalek - przyznała. - Kielecki teatr ma jedną z najwspanialszych kolekcji lalek i powinno się dołożyć starań, by je pokazać ludziom.
Robert Drobniuch, były dyrektor a obecnie dyrektor warszawskiego teatru „Guliwer", za czasów którego rozpoczął się proces budowania, także z uznaniem oglądał efekty ówczesnych planów.
Byłemu prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu, za kadencji którego zapadła decyzja o budowie, gratulowano wyobraźni i odwagi.
Przy okazji otwarcia nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" specjalne nagrody otrzymali pracownicy tej instytucji. Medale i odznaczenia państwowe wręczył wicewojewoda świętokrzyski, Michał Skotnicki.
Złote Krzyże Zasługi otrzymali aktorzy związani z teatrem od ponad 40 lat: Jolanta Kusztal i Andrzej Matysiak.
Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowano Dorotę Anyż, a Brązowymi Krzyżami Zasługi: Jolantę Kęćko, Krzysztofa Kęćko, Marię Kusak, Jolantę Świstak.
Złoty Medal za Długoletnią Służbę wręczono: Grzegorzowi Jagusiowi, Małgorzacie Sielskiej, Andrzejowi Kubie Sielskiemu, Andrzejowi Skorodzieniowi, Agacie Sobocie i Bogdanowi Toberze.
Brązowy Medal za Długoletnią Służbę otrzymali Adam Dąbek i Aleksander Obara.
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wręczono byłej dyrektorce teatru Irenie Dragan-Bielskiej, która teatrem kierowała przez 30 lat, od 1981 do 2011 roku. Za jej dyrekcji, po jedenastu latach starań, w 1992 roku „Kubuś" otrzymał siedzibę w kamienicy przy ulicy Dużej, bo chociaż w 1965 roku „Kubuś" stał się instytucją państwową, otrzymał pierwsze pomieszczenia, ale nie własną scenę. Dopiero w 1992 roku, dzięki determinacji i wieloletnim staraniom ówczesnej dyrektor udało się pozyskać siedzibę przy ulicy Dużej 9 by teraz, po 32 latach przeprowadzić się do nowego miejsca.
Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej" wyróżniono: Ryszarda Barańskiego, Leszka Barymów, Annę Biernacką, Kazimierza Chyba, Bożenę Kitę, Joannę Kowalską, Barbarę Kurzątkowską, Mariannę Mróz, Bogumiła Niebelskiego, Michała Olszewskiego, Marzenę Smolińską, Krystynę Stachowicz i Lechosława Wesołowskiego.
Po uroczystości wręczenia odznaczeń zaproszeni goście mogli zwiedzić nową siedzibę teatru z dyrektorem Piotrem-Bogusławem Jędrzejczakiem.