EN
13.01.2022, 10:49 Wersja do druku

Kielce. Trwa budowa nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś"

Z dworu starosty zostaną tylko ściany, a w dawnej kuźni piękne sklepienie - mimo mrozu prace remontowe przy nowej siedzibie Teatru Lalki i Aktora "Kubuś " w Kielcach idą pełną parą. Kierownik budowy po raz pierwszy pokazał, gdzie będzie scena, gdzie widownia, gdzie inne ważne pomieszczenia.

fot. mat. prasowe

We wrześniu rozpoczęła się adaptacja pięciu budynków w dawnym zespole więziennym na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Powstaje tu nowa siedziba teatru "Kubuś".

- Za nami już badania geotechniczne, trwają prace przy tych obiektach, które pozostaną: dawnym dworze starosty i dawnej kuźni - mówi kierujący pracami Dawid Sołtys z firmy budowlanej Anna-Bud.

Pierwszą niespodzianką na jaką natrafili budowlańcy było znacznie płytsze posadowienie budynków od strony Instytutu Dizajnu, nie opóźniło to jednak tempa prac. - Budowa zaczęła się od wzmocnienia fundamentów, w najbliższym czasie to samo czeka elewacje - wyjaśnia kierownik.
Budowa nowej siedziby teatru w Kielcach. Tak będzie wyglądał "Kubuś"

Z dawnego domu starosty zostaną bowiem tylko trzy ściany zewnętrzne, budynek będzie wyższy, ale zachowa obecny kształt. Otrzyma nowy dach, część okien zostanie zamurowana, a te na parterze powiększone. W tym budynku powstaną dwie sale, na dolnym poziomie duża z widownią na 148 miejsc - by mogła powstać trzeba było wejść głębiej w ziemię. - Ten budynek poza małym fragmentem nie miał podpiwniczenia - wyjaśnia kierownik a my musimy zejść 3 - 4 metry poniżej terenu. Na szczęście w tym miejscu pod ziemią nie ma skały wapiennej, jest glina i gliniaste piaski.

Mniejsza, kameralna sala ze sceną i widownią z 80 miejscami siedzącymi jest zlokalizowana na wyższej kondygnacji. Powstanie też duże czteropoziomowe foyer. Przy obu salach przewidziane są toalety. W tej części teatru będzie też bufet i kasy.

Równocześnie budowlańcy działają na budynku kuźni - tutaj powstaną pomieszczenia administracyjne, techniczne, edukacyjne, część garderób i lalkarnia. W związku z tym, że część ścian zostanie przesunięta, pojawi się nowa klatka schodowa konieczne jest wzmocnienie ścian i stropów. Zwłaszcza, że to tu znajdują się ciekawe sklepienia krzyżowe.

- W tym miejscu zaplanowano salę konferencyjną, jedna ze ścian pozostanie nieotynkowana by można było podziwiać ceglano-kamienny mur - dodaje kierownik. Nad salą znajdzie się gabinet dyrektora.

Między kuźnią a dworem powstanie łącznik, w nim zlokalizowano dużą scenę i część garderób. Jak opisuje kierownik Sołtys, płyta fundamentowa pod łącznikiem będzie sięgała 5 metrów w głąb ziemi.

Konieczne jest także przeniesienie stacji transformatorowej, która obecnie zasłania ścianę szczytową dawnego dworu, to w niej umieszczono główne wejście do teatru. Docelowo stacja zostanie przeniesiona bliżej skrzydła Muzeum Narodowego.
Działkę należącą do teatru oddzielać będzie od posesji kurii mur oporowy. Odnowione zostaną fragmenty dawnego muru otaczającego teren Wzgórza Zamkowego, rewitalizacji zostanie poddana także wieżyczka więzienna za budynkiem kuźni.

Zgodnie z planem teatr powinien zacząć działać w nowym miejscu jesienią 2023 roku. Wartość inwestycji to ponad 37 miliony złotych.

Tytuł oryginalny

Trwa budowa nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś"

Źródło:

Echo Dnia nr 9