EN

29.05.2024, 08:48 Wersja do druku

Kielce. Teatr Żeromskiego zapowiada spektakl „Protest kielecki"

„Protest kielecki” – nowa sztuka Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach ma rzucić światło na przemilczane historie nieruchomości w śródmieściu oraz odsłonić kryjące się za nimi dramatyczne ludzkie historie. Teatr zachęca mieszkańców do współtworzenia sztuki.

fot. Wojciech Habdas/maty. teatru

Premiera w marcu przyszłego roku zapowiada się jako wydarzenie, które zmusi do refleksji nad historią i współczesnością Kielc. Teatr zachęca mieszkańców do współtworzenia sztuki poprzez dzielenie się swoimi historiami i materiałami archiwalnymi.

Dyrektor teatru Michał Kotański podkreślił, że inspiracją do podjęcia tego tematu była trwająca przebudowa zabytkowej siedziby kieleckiej sceny dramatycznej przy ulicy Sienkiewicza oraz towarzyszące jej problemy, w tym konflikty z sąsiadami nieruchomości.

"Właściwe wprost mówili nam, że bez gratyfikacji finansowej nie pozwolą nam dokończyć tej budowy. To spowodowało, że zacząłem się przyglądać temu, jak to się stało, że w ręku kilku rodzin jest bardzo duża część Kielc" - powiedział.

Jego zdaniem historie te "nie zawsze są etycznie jasne". Kotański ocenił, że teatr ma możliwość otwarcia dyskusji i "przewietrzenia myślenia na temat pewnych kwestii". "Chcemy spróbować opowiedzieć historię miasta na nowo, aby skłonić do refleksji nad obecną sytuacją. Okazuje się, że (w Kielcach), jest wiele wypartych tematów, które nie są publicznie poruszane, które powinny zostać opowiedziane na nowo, po to, żeby to miasto złapało oddech" – dodał.

Prace nad spektaklem poprzedza kwerenda archiwalnych dokumentów i artykułów prasowych. Prace trwają już od kilku tygodni. Do współpracy w tym zakresie został zaproszony dziennikarz Piotr Szostak, który zapowiedział zorganizowanie spacerów po Kielcach, inspirowanych artykułem z "Gazety Kieleckiej" z 1938 roku. W tekście sprzed ponad 80 lat autor oprowadzał czytelników po śródmieściu, zwracając uwagę na strukturę własnościową miasta.

Szostak postanowił podążyć tym tropem i spróbować pokazać "do kogo należą Kielce". Podczas spaceru przedstawiana będzie historia miasta m.in. z lat 30., II wojny światowej i PRL. Istotną rolę w tej opowieści będą odgrywać "rodzinne klany", które od lat 90. w śródmieściu rozwijały różne biznesy, a później zajęły się działalnością deweloperską.

Dramaturg Paweł Sablik poinformował, że w przygotowaniach spektaklu "Protest kielecki" pomóc mogą sami kielczanie. Mieszkańcy są zachęcani przez Teatr im. Stefana Żeromskiego do dzielenia się swoimi historiami oraz przesyłania dowodów lub materiałów archiwalnych, dokumentujących przypadki prób wywłaszczeń, eksmisji czy innych nieuczciwych działań dotyczących gospodarowania mieniem w Kielcach. Osoby posiadające takie materiały mogą przesyłać zgłoszenia na specjalny adres mailowy: [email protected].

Historie te posłużą jako materiał do spektaklu. "Naszym celem jest aktywizacja mieszkańców i pokazanie, że ich głos jest ważny" - podkreślił Sablik.

Spektakl "Protest Kielecki" zostanie wystawiony w marcu. Reżyserem będzie Jakub Skrzywanek.

Projekt obejmuje także przyznanie nagrody "Kryształowego Kła" dla najbardziej kontrowersyjnej inwestycji deweloperskiej w Kielcach. Organizatorzy planują dodatkowe działania artystyczne, mające na celu poruszenie tematów związanych z własnością nieruchomości i etycznością działań deweloperów.

Źródło:

PAP