EN

25.03.2024, 11:06 Wersja do druku

Kielce. Przedpremierowy konkurs Teatru Kubuś na purnonsensowy wiersz

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego ogłasza KONKURS na krótki, purnonsensowy wiersz. Konkurs został zorganizowany w związku z premierą przedstawienia „Takie coś”, na podstawie poezji Edwarda Leara, która odbędzie się 11 maja 2024, w wigilię Międzynarodowego Dnia Limeryków.

Pewien człowiek na Sienkiewicza
Do pomnika noblisty krzyczał.
- Ów zaś ni słowa.
Zatem rozmowa
Ta ich była dość tajemnicza.

Mateusz Drozdowski, aktor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego, biorący udział w próbach do najnowszej premiery przedstawienia „Takie coś”, na podstawie poezji Edwarda Leara, zauważył, że odbędzie się ona 11 maja, w wigilię Międzynarodowego Dnia Limeryków. Zbieżność to niby przypadkowa, kto wie jednak, czy urodzony 12 maja 1812 roku autor tekstów wchodzących w skład realizowanego przez teatr „Kubuś” scenariusza - Edward Lear - nie maczał w tym palców.

Wspomniane święto bowiem ustanowiono na jego cześć, jako że to on właśnie wprowadził (ów zrodzony podobno w irlandzkim mieście Limerick w XVIII wieku, od którego wziął nazwę) gatunek poetycki do literatury. Lear był niezwykle popularnym w swoim czasie rysownikiem i poetą. Uważa się go za ojca brytyjskiego, literackiego purnonsensu, bez którego nie byłoby legendarnego Monty Pythona i wielu innych zjawisk. Tworzył dla wszystkich: dorosłych i dzieci. Jego wiersze wydawane są regularnie do dziś.

Także w Polsce. W przekładach mistrzowskich (Andrzeja Nowickiego, Stanisława Barańczaka, Macieja Zembatego…), z ilustracjami autora bądź Bohdana Butenki. Ileż to już pokoleń wychowało się na opowieści o morskich wędrówkach zielonowłosych i niebieskorękich Dżambli, na historii Donga ze świecącym nosem, szukającego po całym świecie Dżambliczki, ujrzanej na krótko, w której się zakochał, a która odpłynęła w siną dal ze swymi kamratami, czy na relacji o Takim Czymś, które pojawiało się w różnych miejscach, budząc sensację, bo nikt (łącznie z bohaterem) nie był w stanie określić kim czy czym ono jest.

Zachęcając wszystkich – niezależnie od wieku – do czytania dzieł Edwarda Leara, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego ogłasza, w związku z premierą, KONKURS na krótki, purnonsensowy wiersz.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli.

Prace prosimy nadsyłać mejlowo pod adresem: [email protected] do 30 kwietnia 2024. Autorzy najciekawszych wierszy zostaną zaproszeni (wraz z towarzyszącą osobą) na premierę przedstawienia „Takie coś”, a ich utwory opublikowane na stronie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany