EN

23.02.2022, 14:39 Wersja do druku

Kielce. Premiera przedstawienia „Jak zostałam wiedźmą” w Kubusiu

26 lutego o godz. 17.00 w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego odbędzie się premiera przedstawienia, będącego adaptacją powieści „Jak zostałam wiedźmą”, autorstwa Doroty Masłowskiej - jednej z topowych pisarek młodego pokolenia, której sławę i uznanie przyniosła już debiutancka powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Kolejne utwory Masłowskiej m.in. „Paw królowej”, „Między nami dobrze jest”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, „Inni ludzie” czy „Bowie w Warszawie” już tylko potwierdzały jej znakomity kunszt pisarski. 

fot. mat. teatru

„Jak zostałam wiedźmą” to nowoczesna baśń dla dzieci i dorosłych, która wbrew pozorom, z klasyczną ma wiele wspólnego. Choćby przez występujący w niej wątek odwiecznej walki dobra ze złem. Tyle że nie tak zerojedynkowy jak w bajce braci Grimm o Jasiu i Małgosi. 

U Masłowskiej zła Wiedźma przejmuje trochę dobroci od Dziewczynki, która wprawdzie do ideałów nie należy, ale na wykrywaczu dobra, w skali od 1 do 10, plasuje się na dość wysokiej, siódmej pozycji. Jednak na zupę dla czarownicy się nie nadaje - jest zbyt grzeczna, a więc trująca. Aby danie stało się zjadliwe, do garnka trzeba jeszcze wrzucić jakiegoś wstrętnego chłopca, po czym składniki wymieszać. Wygłodniała Wiedźma, z pomocą czarodziejskiego atomizera „Podmiana Myśli”, zmusza Dziewczynkę do znalezienia właściwego chłopczyka.

Tylko gdzie go szukać? Może w teatrze? Jest tam sporo dzieci… Na przykład Boguś, który przyszedł z mamą na przedstawienie o Wiedźminie, ale okazało się, że spektakl jest o Wiedźmie, więc siedzi zdegustowany... Na szczęście ma iPhone’a i paczkę chipsów! Czy chłopiec wpadnie w profesjonalną siatkę do łapania dzieci? A potem do zupy? 

„Jak zostałam wiedźmą” to napisana wierszem, przedstawiona w konwencji snu i różnych stylów muzycznych, od rapu, poprzez pop, discopolo, techno i inne, aż po operę, opowieść autobiograficzna o nas samych - dorosłych i dzieciach, żyjących w nieustannej pogoni za więcej, więcej, i więcej…

Przed wszechogarniającym konsumpcjonizmem, brakiem refleksji i głębszych, międzyludzkich relacji może nas uchronić rozmowa zamiast telewizora, książka zamiast gry komputerowej czy chwilowe zwolnienie zamiast ciągłego pośpiechu.

Adaptacji i reżyserii spektaklu podjął się Piotr-Bogusław Jędrzejczak (dyrektor TLiA „Kubuś”); za muzykę odpowiada Alfah Femmes; za scenografię Małgorzata Gałaś-Prokopf (autorka scenografii do przedstawienia „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”). Multimedia przygotował Przemysław Żmiejko; choreografię Mikołaj Mikołajczyk - były solista Teatru Wielkiego w Poznaniu, obecnie niezależny choreograf; a za przygotowanie wokalne odpowiada Andrzej Wolski.

W spektaklu występują: Agata Sobota, Małgorzata Oracz, Aleksandra Sapiaska, Rafał Iwański, Jolanta Kęćko, Anna Iwasiuta, Michał Olszewski, Beata Orłowska, Andrzej Matysiak i Ewa Lubacz.

Spektakl dla widzów od lat 8.

Najbliższe spektakle:

26 lutego (sobota) godz. 17.00 – PREMIERA

27 lutego (niedziela) godz. 11.00

1 marca (wtorek) godz. 9.00 i 11.00

22 - 25 marca (wtorek - piątek) godz. 9.00 i 11.00

26 marca (sobota) godz. 16.00

Źródło:

Materiał nadesłany