W 2020 roku minęło 65 lat od założenia przez Stefana Karskiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, jednak z powodu pandemii uroczystości jubileuszowe zostały przeniesione na rok 2021.
W ramach obchodów zorganizowano już dwie wystawy i jedną premierę, a przed nami jeszcze Gala Jubileuszowa, która odbędzie się 13 czerwca 2021 r. w Wojewódzkim Domu Kultury. Podczas Gali zaplanowano następujące wydarzenia:
O godz. 12.00 odbędzie się złożenie kwiatów na grobie Stefana Karskiego, na Cmentarzu Starym w Kielcach, przy ul. Ściegiennego 12, przez delegację złożoną z pracowników TLiA „Kubuś”, Stowarzyszenia Przyjaciół TLiA „Kubuś” oraz władz miasta.
Od godz. 16.00 w trzech salach na I piętrze (portretowej i dwóch gabinetowych) będzie można obejrzeć wystawę Teatr Stefana Karskiego. Początki, poświęconą Stefanowi Karskiemu i początkowemu okresowi działalności TLiA „Kubuś”, od jego powstania w 1955 r. do końca dyrekcji założyciela w 1973 r. (wstęp wolny).
O godz. 17.00 w sali widowiskowej rozpocznie się koncert KUBUŚ – ŻELAZNE PIOSENKI, w wykonaniu aktorów kieleckiego teatru lalkowego. Podczas koncertu widzowie usłyszą piosenki zarówno ze starszych, jak i najnowszych przedstawień, np. „Niebieski piesek”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Akademia Pani Beksy”, „Noc żywych zabawek” czy „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, ale w zaskakujących, nowych aranżacjach Wojciecha Lipińskiego (impreza zamknięta).
O godz. 18.30 zaplanowana jest Uroczystość wręczenia odznaczeń i nagród jubileuszowych pracownikom TLiA „Kubuś” (wykaz poniżej).
Podczas gali odbędzie się też aukcja plakatu KUBUŚ – ŻELAZNE PIOSENKI na rzecz kontynuacji leczenia chorej na nowotwór mózgu 3-letniej Hani Terleckiej z Kielc.
Natomiast za nami są już dwa wydarzenia jubileuszowe:
Wystawa Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem, poświęcona Leszkowi Kołakowskiemu - wybitnemu polskiemu filozofowi. Wystawa była zaproszeniem do świata filozofii, literatury i teatru oraz do spojrzenia na sprawy tego świata z dystansem i przymrużeniem oka. Można ją było oglądać od 28 lutego do 16 maja 2021 r. w Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.
Premiera przedstawienia „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego, w adaptacji i reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka, która odbyła się 19 marca 2021 i weszła na stałe do repertuaru TLiA „Kubuś”.
ORGANIZATORZY:
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach
Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
PATRONAT HONOROWY:
Prezydent Miasta Kielce – Pan Bogdan Wenta
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Wojewoda Świętokrzyski – Pan Zbigniew Koniusz
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Pan Andrzej Bętkowski
PARTNERZY:
Fundacja im. Edwarda Kusztala
Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”
Radio Kielce
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Wodociągi Kieleckie
Alfabetyczny wykaz pracowników Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, którzy otrzymali odznaczenia Prezydenta RP – 2020/21:
- Cecylia Brzoza (kierownik ds. pracowniczych i organizacyjnych) - Złoty Medal za Długoletnią Służbę
- Krzysztof Kęćko (maszynista sceny) - Złoty Medal za Długoletnią Służbę
- Joanna Kowalska (zastępca dyrektora) - Brązowy Medal za Długoletnią Służbę
- Barbara Kurzątkowska (plastyk) - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę
- Maria Kusak (główna księgowa) - Złoty Medal za Długoletnią Służbę
- Bogumił Niebelski (organizator widowni) - Złoty Krzyż Zasługi
- Zdzisław Reczyński (aktor) - Srebrny Krzyż Zasługi
- Andrzej Kuba Sielski (aktor) - Złoty Krzyż Zasługi
- Beata Sobczyk (specjalista ds. administracyjnych) - Złoty Medal za Długoletnią Służbę
- Renata Tatar (zastępca głównej księgowej) - Złoty Medal za Długoletnią Służbę
Alfabetyczny wykaz pracowników Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, którzy otrzymali odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – 2020/21:
- Jolanta Kęćko (aktorka)
- Andrzej Matysiak (aktor)
- Małgorzata Oracz (aktorka)
- Małgorzata Sielska (aktorka)
- Andrzej Skorodzień (aktor)
- Agata Sobota (aktorka)
- Jolanta Świstak (kierownik literacki)
- Bogdan Tobera (maszynista sceny)
Alfabetyczny wykaz emerytowanych pracowników Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, którzy otrzymali Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Andrzeja Bętkowskiego z okazji 65-lecia istnienia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach dla aktorów- seniorów – 2020/2021:
1. Ryszard Barański (aktor)
2. Leszek Barymów (aktor)
3. Anna Biernacka (aktorka)
4. Jolanta Kusztal (aktorka)
5. Katarzyna Orzeszek-Pęczalska (aktorka)