EN

14.11.2022, 15:58 Wersja do druku

Kielce. Po premierze „#mickiewiczeminescu". Teatr Żeromskiego podsumowuje projekt „Romantyczny most Mickiewicz-Eminescu"

Goście z Teatrul National „Vasile Alecsandri" w Jassach powrócili już do Rumunii, co oznacza, że nadszedł czas na podsumowanie projektu „Romantyczny most Mickiewicz-Eminescu".

fot. mat. teatru

Zgodnie z założeniem, jego efektem był spektakl prezentowany w obu krajach."#mickiewiczeminescu" w reżyserii Tanji Miletić Oručevic i Radu Ghilasa okazał się nowoczesnym, multimedialnym przedstawieniem, dzięki któremu widzowie mieli okazję zapoznać się z wciąż za mało znaną twórczością Adama Mickiewicza w Rumunii i Mihaila Eminescu w Polsce. Łącznie osiem pokazów obejrzało 984 widzów. Widzowie rozrzewnieni romantyczną poezją podaną w przystępnej, momentami zabawnej formie, dziękowali twórcom uśmiechami i gorącymi brawami, a nawet owacją na stojąco.

Pojawiła się już pierwsza recenzja spektaklu:

"Oczekiwanie na odwołany/opóźniony lot do Warszawy stało się okazją do rozmów, poznania i bratania a językiem w tym międzynarodowym tłumie była poezja. Brzmiała ona prawdziwie i zaskakująco aktualnie. Można pogratulować pomysłu na taką interpretację wierszy, które z w mniemaniu przeciętnego zjadacza chleba trącą myszką a tutaj kipiały życiem. Co więcej pokazały, jak bardzo poezja zbliża ludzi, bo ci anonimowi podróżni, po godzinie darowanej przez linie lotnicze, rozstawali się jak dobrzy znajomi. Zasłużenie wypowiadający strofy aktorzy otrzymali gorące brawa. Byli to: Hubert Fiebig, Livia Iorga, Dumitru Georgescu, Radu Homiceanu, Łukasz Pruchniewicz, Oana Sandu, Zuzanna Wierzbińska, Aneta Wirzinkiewicz" (Lidia Cichocka. "Echo Dnia").

Obu premierom (29 września w Jassach, 11 listopada w Kielcach) towarzyszyła kampania promocyjna w obu krajach. Dodatkową wartością pozostaną przyjacielskie relacje, jakie połączyły zespoły obu teatrów.

Rok Romantyzmu Polskiego obchodzony jest w 200. rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Z tej okazji Instytut Adama Mickiewicza realizuje na świecie projekty mające na celu pokazanie, w jaki sposób polski romantyzm staje się wehikułem nowoczesności.

Projekty organizowane przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Roku Romantyzmu Polskiego ukazują, jak niezwykle aktualnym rezerwuarem wyobraźni i wrażliwości jest dziedzictwo romantyczne oraz nawiązują do konstrukcji świata opartej na duchowej i dialogicznej sile oddziaływania tego, co ukryte w wielu wymiarach. Ponadto projekty te przybliżają idee polskiego romantyzmu jako punkt krzyżowania się wielu kultur, poglądów i nurtów w sztuce. Udowadniając tym samym, że współcześnie tradycja romantyczna silnie rezonuje i oddziałuje na polskich i zagranicznych twórców, stwarzając możliwość do dialogu językiem sztuki i ekspresji artystycznej.

Teatrul National „Vasile Alecsandri" Iasi (Jassy) jest najstarszym teatrem narodowym i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji teatralnych w Rumunii.

Projekt był współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, portal Culture.pl Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Teatr Narodowy w Jassach.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne