EN
09.12.2021, 08:49 Wersja do druku

Kielce. Nietypowa premiera Teatru "Kubuś". Spektakl pokażą na rynku, będą elementy rapu

To będzie ostatnia w tym roku premiera teatru "Kubuś". Spektakl "Legendy ziemi świętokrzyskiej" zobaczyć będzie można na kieleckim rynku.

fot. mat. teatru

Spektakl składa się z pięciu historii, które wydarzyły się w czasach, gdy stolicą Polski był Kraków. - Krajem rządził król, zamki skrywały tajemnice oraz wielkie skarby, w ludzkie losy mieszały się diabły, a w Puszczy Świętokrzyskiej można się było natknąć nie tylko na okrutnych zbójców, ale także na złotorogiego jelenia. Atrakcyjna plastycznie forma sceniczna, z ciekawą, okraszoną humorem fabułą - to znakomity sposób na zgłębianie przez najmłodszych wiedzy o miejscu, z którego pochodzą - zachwala teatr.

Reżyserem spektaklu jest Marek Zákostelecký, który w teatrze „Kubuś" wyreżyserował już wcześniej dwa przedstawienia: „Dziadki, dziatki" oraz „Pod adresem marzeń". Autorami scenariusza są: Elżbieta Chowaniec i Zákostelecký. Występują Rafał Iwański, Ewa Lubacz, Michał Olszewski i Beata Orłowska.

W środę dziennikarze mogli obejrzeć fragment przedstawienia. Zaskakujące było to, że wykorzystano tam m.in. elementy rapu.

"Legendy" w tym roku obejrzeć będzie można tylko raz, w niedzielę 12 grudnia. Przedstawienie powstało w ramach projektu "Przyjechał teatr!", więc w 2022 r. „Kubuś" planuje zorganizować objazd po najmniejszych miastach i wsiach w województwie świętokrzyskim, które mają utrudniony dostęp do dóbr kultury. Ale dokładny terminarz nie jest jeszcze znany.

- "Legendy ziemi świętokrzyskiej" to propozycja teatru objazdowego na najwyższym poziomie: klasyka formy (pacynki i maski), tradycyjny repertuar (reinterpretacja legend świętokrzyskich), czołowi twórcy teatru animacji (polsko-czeski duet artystyczny: Elżbieta Chowaniec – Marek Zákostelecký) - zachwala teatr.

Premiera spektaklu "Legendy ziemi świętokrzyskiej" odbędzie się w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego, w niedzielę 12 grudnia, na kieleckim rynku. 

Tytuł oryginalny

Nietypowa premiera teatru "Kubuś". Spektakl pokażą na rynku, będą elementy rapu

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kielce” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Alina Janusz