EN
1.10.2021, 10:44 Wersja do druku

Kielce. Inauguracja sezonu artystycznego w Filharmonii Świętokrzyskiej

Młody utalentowany wiolonczelista Michał Balas i orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, piątkowym koncertem zainaugurują nowy sezon artystyczny. Będzie można usłyszeć utwory Dvoraka i Schumanna. Zaplanowano także otwarcie wystawy dokumentującej historię FŚ.

fot. mat. FŚ

Jak zapowiedziała Urszula Sokołowska z Filharmonii Świętokrzyskiej, Michał Balas wykona koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antonina Dvoraka, uważany za jedno z najwspanialszych dzieł w swoim gatunku. "Dvorak należy do grona nielicznych wielkich kompozytorów, którzy zaznali zasłużonej sławy i uznania jeszcze za życia" – przypomniała.

"Podobnie jak Mozartowi, Schubertowi czy Rossiniemu tworzenie niezapomnianych melodii czeskiemu kompozytorowi przychodziło niewytłumaczalnie łatwo, zaś słowiańska śpiewność i oniryczność sprawia, że twórca Symfonii +Z Nowego Świata+ jest jednym z artystów, którym trudno nie ulec" – oceniła Sokołowska.

Organizatorzy opisują Michała Balasa, jako "nadzieję polskiej wiolinistyki, który mimo młodego wieku już jest określany mianem indywidualności wiolonczelowej, a na swoim koncie zgromadził wiele najwyższych nagród na konkursach wiolonczelowych".

Balas jest studentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Musik Akademie Basel. Kształci się pod okiem prof. Stanisława Firleja i prof. Danjulo Ishizaki. Jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Jako solista występował z m.in. orkiestrami: Sinfonia Iuventus, Apollo Orchestra, Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim, Orkiestra Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Ponadto w piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć IV Symfonię d-moll Roberta Schumanna. Orkiestrę poprowadzi dyrektor FŚ Jacek Rogala.

Inauguracji sezonu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy pod tytułem "Lata lecą…". Wystawa dokumentuje 75 lat działalności instytucji, ale rozpoczyna się od roku 1920 - data symbolizuje 100 lat tradycji symfonicznej w Kielcach.

"Wystawa składa się z około 70 plansz, które przedstawiają kierujących Filharmonią dyrektorów, zapraszanych przez nas artystów, aż po zatrzymane w kadrze wydarzenia z wieloletniej działalności, przede wszystkim koncerty" – wyjaśniła Sokołowska.

W kolejnych dniach na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można wysłuchać m.in. recitalu chopinowskiego, kanonu polihymnii i koncertu symfonicznego „Barwy romantyzmu”.

Źródło:

PAP