EN

14.10.2024, 08:48 Wersja do druku

Kielce. „Cena” w synagodze: o moralnych wyborach w obliczu zagrożenia

Spektakl „Cena”, oparty na reportażu Anny Bikont, został zaprezentowany w niedzielę w synagodze w Kielcach. Przedstawienie, które łączy mieszkańców z zawodowymi aktorami, porusza trudne kwestie moralnych wyborów Polaków ratujących żydowskie dzieci podczas II wojny światowej.

fot. mat. teatru

W kieleckiej synagodze przy ul. Warszawskiej 17 odbył się wczoraj spektakl „Cena”, będący owocem współpracy Fundacji Teatr Nie-Taki oraz mieszkańców regionu. Inspiracją dla przedstawienia jest reportaż Anny Bikont, który opowiada o losach żydowskich dzieci, powierzanych polskim opiekunom podczas II wojny światowej, by uratować je przed śmiercią z rąk niemieckich żołnierzy. Jak poinformowali autorzy, spektakl zadaje trudne pytania o wybory moralne, strach i wstyd towarzyszące decyzjom podejmowanym w obliczu śmiertelnego zagrożenia.

„Wierzymy w kulturotwórczą rolę teatru społecznego, który nie tylko opowiada historie, ale angażuje mieszkańców w proces twórczy” – podkreśliła Katarzyna Knychalska, prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki oraz reżyserka spektaklu.

Projekt „Cena” zakłada współpracę lokalnej społeczności z profesjonalnymi twórcami. W trakcie przygotowań powołano grupy warsztatowe, w tym dramaturgiczną, która pod kierunkiem Knychalskiej zajmowała się adaptacją materiału reportażowego na potrzeby sceniczne. W warsztatach aktorskich i muzycznych uczestniczyli członkowie Teatru Brama z Goleniowa, znani z pracy z lokalnymi społecznościami.

W spektaklu wystąpili zarówno mieszkańcy regionu, jak i zawodowi aktorzy, w tym Anna Iwasiuta, Aleksandra Sapiaska, Aleksandra Ślusarczyk i Zuzanna Romańska. Oryginalną muzykę do przedstawienia stworzył Jacek Hałas.

Tematyka spektaklu Spektakl „Cena” dotyka trudnych tematów związanych z postawami Polaków wobec żydowskich dzieci w czasie okupacji. Twórcy spektaklu ukazują różnorodność wyborów moralnych, od bohaterstwa po strach i wstyd. To przedstawienie zmusza do refleksji nad tym, czym jest pomoc drugiemu człowiekowi i czy stanowi ona wybór, czy moralny obowiązek.

Spektakl zostanie wystawiony także 14 października o godz. 19 w kieleckiej synagodze. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Patronem wydarzenia jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, patronat nad spektaklem objęła prezydentka Kielc, Agata Wojda.

Od lipca br. synagoga w Kielcach należy do miasta, które planuje jej rewitalizację i przekształcenie w przestrzeń kulturalno-społeczną. Budynek, zdewastowany przez Niemców podczas wojny, został odbudowany w 1955 roku i przez wiele lat mieściło się tam Archiwum Państwowe. Od 2011 roku synagoga pozostaje nieużywana, plany odnowienia mają tchnąć w nią nowe życie.

Źródło:

PAP