Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na dwa wydarzenia - wykład pt. „Tableaux magiques. Przeobrażenia w dziełach Pabla Picassa, Julio Gonzáleza’a i Tadeusza Kantora” oraz na spektakl Teatru Młynówka pt. „Mama zawsze wraca" w reż. Bogusława Słupczyńskiego.
Piątek, 5.04.2024, godz.17:30, sala C, poziom - 3
Wykład pt. „Tableaux magiques. Przeobrażenia w dziełach Pabla Picassa, Julio Gonzáleza’a i Tadeusza Kantora”
Spotkanie zostanie poświęcone szeroko rozumianym kontekstom hiszpańskiej i polskiej sztuki nowoczesnej. Inspiracją tematu są zbiory Muzeum Śląskiego w Katowicach, a szczególnie cykl projektów scenograficznych Tadeusza Kantora do „Balladyny” zrealizowanej w 1974 w krakowskim teatrze Bagatela, których forma znajduje analogie w rysunkach Julio Gonzáleza’a hiszpańskiego awangardysty, przyjaciela Pabra Picassa oraz obrazach i instalacjach Antoniego Tàpiesa.
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Wnętrze. Tadeusz Kantor w zbiorach Muzeum Śląskiego i Cricoteki”
Tadeusz Kantor © Dorota Krakowska & Lech Stangret / Fundacja im. Tadeusza Kantora
Bilety: 7 zł. Link do biletów online: https://tiny.pl/dtkkl
Wtorek, 9.04.2024, godz. 18:00, sala audytorium, poziom -4
Teatr Młynówka, spektakl pt. "Mama zawsze wraca" w reż. Bogusława Słupczyńskiego.
Teatr Młynówka to dziecięco-młodzieżowa grupa działająca przy Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie.
Grupę teatralną tworzą dzieci polskie, czeskie oraz ukraińskie.
Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie to miejsce spotkań osób, inicjatyw i organizacji, które chcą budować społeczeństwo solidarne, otwarte, równe i sprawiedliwe. Świat, w którym wartościami są współpraca i troska. Prowadzi działania edukacyjne, aktywistyczne, artystyczne, społeczne i badawcze.
Skupia się na działaniach lokalnych, budowaniu sąsiedzkich i międzypokoleniowych więzi.
"Mama zawsze wraca" to adaptacja tekstu Agaty Tuszyńskiej o tym samym tytule (Wydawnictwo Dwie Siostry), w której autorka spisała wspomnienia ocalałej z Zagłady Zosi Zajczyk.
Poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez matkę przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta jest świadectwem ocalającej mocy miłości i wyobraźni oraz niezwykłej więzi matki i córki wśród okrucieństwa wojny.
Obsada: Jakub Baron, Lars Brachaczek, Mila Cis, Jasmina Gruszczyk, Kaja Kawulok, Emilia Klimosz, Leon Kowacz, Zuzanna Paściak, Frida Swoboda, Amieliia Toman, Bruno Ziovsky.
Scenografia: Alicja Woźnikowska-Woźniak.
Spektakl rekomendowany dla dzieci powyżej 12 r.ż.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „WOJNY NIGDY DOŚĆ!”
Bilety: 1 zł. Link do biletów online: https://tiny.pl/dtkk1