EN

17.06.2022, 11:41 Wersja do druku

Katowice. Wkrótce V Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR poświęcony wykluczeniu

W dniach 19 - 26 czerwca w Teatrze Śląskim odbędzie się 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR  w całości poświęconemu szeroko pojętemu wykluczeniu. W niedzielę, 19 czerwca o godz. 18.00, pokażemy spektakl „5:00.UA", który powstał w ramach programu rezydencji dla artystek z Ukrainy, realizowanego w Teatrze Śląskim pod patronatem Forum Dyrektorów Województwa Śląskiego. Po spektaklu odbędzie się wernisaż wystawy „Strażnicy Charkowa".

fot. mat. teatru

„Strażnicy Charkowa” to projekt artystyczno-edukacyjny, na który składają się portrety Olega Lazarenki, film Tetyany Babiny oraz spotkanie z Tetyaną Babiną, Valentiną Korzh, Natalią Zhuk i Sofią Kaskun. Portrety przedstawiają twórców kultury z Charkowa – dzielnie pozostających w oblężonym mieście, duchowo wspierających jego mieszkańców i walczących. Oleg Lazarenko, znany ukraiński artysta i rozpoznawalny na świecie malarz, w czasie wojny nie opuścił Charkowa. Jego pracownia stała się centrum spotkań ochotników i bojowników Sił Obronnych Ukrainy, którzy stali się prawdziwymi Strażnikami Charkowa. Artysta stworzył portrety tych ludzi, wyrażając miłość do rodzinnego miasta i ludzi kultury, którzy każdego dnia inspirowali jego i innych do obrony punktów kontrolnych, pomocy ewakuacyjnej i humanitarnej. Pierwszy pokaz projektu odbył się w Charkowie 26 maja 2022 roku, następnie można było zobaczyć go we Lwowskim Narodowym Muzeum Pamięci Literackiej Iwana Franki – Dom Franka. Aktualnie projekt dociera do widzów w różnych polskich miastach. W Katowicach prezentacja związana jest z prapremierą przedstawienia „5:00. UA”, które zostało zrealizowane w ramach programu rezydencyjnego dla artystek z Ukrainy realizowanego przez Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

Wystawę będzie można zobaczyć w dniach 19 - 26 CZERWCA 2022 w SALI KLUBOWEJ na SCENIE W MALARNI.

fot. Klaudyna Schubert/mat. teatru

Rok 2022 to szczególny czas dla naszego teatru – to rok jubileuszy. Świętujemy 115 lat teatru, 100 sceny polskiej, 25 lat działającej przy naszym Teatrze Rady Mecenasów, 5 lat działania Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz 5 lat istnienia Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR. To jednak trudny czas, czas wychodzenia z pandemii, pamięci o jej ofiarach, czas wojny. Nasz festiwal nie boi się trudnych tematów, bo przecież wszyscy musimy się z nimi mierzyć. Od kilku lat podejmujemy temat wykluczenia, odkrywamy, jak wiele ma ono twarzy i przyczyn. Podczas najbliższej edycji festiwalu OTD chcemy w szczególny sposób zwrócić uwagę na temat uchodźców, na niepokój, który towarzyszy dziś wielu ludziom – często naszym sąsiadom. Zaprezentujemy więc projekty zrealizowane przez artystów z Ukrainy oraz Białorusi. Pokażemy też poruszający temat uchodźców spektakl teatru z Kosowa, który właśnie zdobył główną nagrodę jury na festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie.

Podczas tej jubileuszowej edycji festiwalu będą z nami uznani twórcy i zespoły – ogromnie cieszymy się między innymi na spotkanie z Oskaras Korsunovas theatre / Vilnius City Theatre. W ramach festiwalu zespół zaprezentuje przedstawienie „Otello” w reżyserii jednego z najbardziej interesujących i uznanych reżyserów europejskich Oskarasa Korsunovasa. Litewska inscenizacja dramatu Szekspira podkreśla temat rasizmu, wykluczenia, inności, tym samym znakomicie wpisując się w ideę Festiwalu OTD. W programie nie zabraknie obecnego na każdej dotychczasowej edycji festiwalu OTD Teatru 21 – wyjątkowego zespołu, którego trzon stanowią osoby z zespołem Downa, choć tym razem Teatr 21 pojawi się w Katowicach w nietypowym projekcie – solowym spektaklu z udziałem słynnej, pochodzącej z Tychów pływaczki Karoliny Hamer.

Za sprawą projektu „W tłumaczeniu” w reż. Wojtka Ziemilskiego wspólnie odkryjemy, jak niezwykła może być poezja tworzona… w języku migowym. Od pięciu lat prezentujemy przecież spektakle i projekty, które przełamują stereotypy i komunikacyjne bariery. Jak zawsze podczas festiwalu zaprezentujemy różnorodne teatralne formy. Zaprosimy Państwa m.in. na niezwykle oryginalny i poruszający lalkowy spektakl „Robot” zrealizowany przez Unię Teatr Niemożliwy oraz chilijskiego artystę Davida Zuazolę. Spektakl zdobył właśnie Grand Prix Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”.

Jak widać program tegorocznego Festiwalu będzie w pełni międzynarodowy – naszymi gości będą m.in. zespoły i twórcy z Litwy, Chile, Ukrainy, Białorusi, Kosowa, Hiszpanii, Czech oraz oczywiście znakomite zespoły polskie. Jak zwykle też nasz Festiwal wyjdzie poza teatr – w jego ramach planujmy bowiem również realizację wydarzeń w przestrzeni otwartej – spektakli i projektów plenerowych. Na placu przed budynkiem Teatru zaprezentujemy przedstawienie „Migrare” hiszpańskiej grupy Compañía Maduixa inspirowane tematem migracji, które zdobyło nagrodę „Moritz FiraTàrrega Award" dla najlepszej premiery na Międzynarodowym Festiwalu FiraTàrrega 2021. Na parkingu Uniwersytetu Śląskiego natomiast zaprezentujemy spektakl „Eurydyka” w wykonaniu jednego z najbardziej uznanych polskich zespołów realizujących przedstawienia plenerów – poznańskiego Teatru Biuro Podróży. Podczas 5 edycji Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR kolejny raz otworzymy drzwi – te prowadzące do teatru, drzwi prowadzące do albo oddzielające od drugiego człowieka, drzwi wyobraźni, empatii, poznania. Z radością czekamy na spotkanie z Państwem!

Źródło:

Materiał nadesłany