6 marca w Teatrze A Part odbędzie się premiera spektaklu „Obłok Oorta” w reżyserii Marcina Hericha.
Obłok Oorta. Ogromna przestrzeń kosmiczna w granicach Układu Słonecznego, rozciągająca się między okalającym nasz układ planetarny pasem planetoid i kosmicznego gruzu czyli pasem Kuipera a granicami oddziaływania grawitacyjnego Słońca. Ma promień ponad jednego roku świetlnego czyli około sto tysięcy jednostek astronomicznych, co jest równe mniej więcej trylionowi kilometrów.
Mimo, że znana jest astronomom prawie od stulecia, wciąż uznawana jest za HIPOTETYCZNĄ, bo nigdy jej nie zaobserwowano i nie udowodniono jej istnienia. Wnioskujemy o niej na podstawie myślenia analitycznego i obserwacji przelatujących w pobliżu Ziemi komet. To zdumiewające, że ta niedaleka przecież z punktu widzenia wielkości wszechświata oraz zaawansowanych w naszych czasach możliwości obserwacyjnych i badań kosmologicznych gigantyczna przestrzeń nieopodal Ziemi wciąż uznawana jest za hipotetyczną, choć dysponujemy niezbitymi dowodami na istnienie Czarnych Dziur, nieskończenie oddalonych mgławic i galaktyk, a nawet maleńkich planet podobnych do Ziemi gdzieś w bezmiarze kosmosu. W tym kontekście Obłok Oorta wydaje się być ciekawą metaforą naszej niedoskonałej kondycji ludzkiej, zagubienia i zbłąkanej percepcji. Zapatrzeni w dal, zafascynowani nierealnym, nieskończenie dalekim, nie znamy i nie do końca rozumiemy tego, co w gruncie rzeczy tuż obok i niedaleko.
"Obłok Oorta" to intymne przedstawienie solowe Aliny Bachary w reżyserii Marcina Hericha, w którym tytułowa hipotetyczna przestrzeń kosmiczna jawi się jako alegoria schronienia, osobistej Arkadii, marzenie o leżącej wydawałoby się niedaleko, na wyciągnięcie ręki, a niemożliwej i nieosiągalnej oazie życiowego spokoju, spełnienia i szczęścia.
***
Scenariusz, reżyseria, choreografia, światło: Marcin Herich
Współpraca nad scenariuszem i choreografią, występuje: Alina Bachara
Teksty: Alina Bachara i Marcin Herich
Współpraca przy aranżacji przestrzeni i realizacji światła: Cezary Kruszyna
Projekt i wykonanie kostiumu: Dorota Kleszcz
Muzyka: Darkstar, Paul Schütze, Social Interiors
W przedstawieniu wykorzystano nagrania materiałów edukacyjnych i popularnonaukowych, zaczerpnięte z zasobów Internetu.
W przedstawieniu wykorzystano oryginalne dźwięki zarejestrowane podczas misji Apollo 11, pochodzące z archiwum NASA.
W przedstawieniu wykorzystano utwór "Raindrops Keep Falling on my Head"
w wykonaniu B.J. Thomasa.
Premiera: 6 marca 2025
Koncepcja spektaklu została nagrodzona w konkursie TEATROGRANTY 2024, organizowanym przez Katowice Miasto Ogrodów. Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek.
Przedstawienie przeznaczone jest dla osób dorosłych.
W spektaklu pojawia się nagość.
W spektaklu pojawiają się dym, głośna muzyka i migające światła.
Więcej o spektaklu TUTAJ.
Na zdjęciu Flaga Pokoju Świata autorstwa Jamesa Williama van Kirka,
z wpisaną weń wizualizacją Obłoku Oorta.