EN

10.12.2020, 10:31 Wersja do druku

Katowice. "Wielkie gorące szybkie puff" w Ateneum online

W grudniu Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprosił widzów przed ekrany monitorów na dwa wydarzenia w ramach swoich działań w sieci pn. „Możliwość Lalki”. Obok opisywanej już wcześniej prezentacji pięciu spektakli archiwalnych, przygotowano też zupełnie nowy tytuł, na razie tylko w wersji filmowej.


fot. Tomasz Zakrzewski

6 grudnia na internetowym afiszu katowickiej sceny pojawiło się prapremierowe przedstawienie pod intrygującym tytułem WIELKIE GORĄCE SZYBKIE PUFF. Rzecz powstała na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią” z drobną domieszką „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i jeszcze drobniejszą domieszką tekstów Pawła Chomczyka. Autorem adaptacji i reżyserem jest twórca związany na co dzień ze znakomitą białostocką Grupą Coincidentia, Paweł Chomczyk, który do współpracy zaprosił scenografkę Małgorzatę Tarasewicz-Wosik oraz kompozytora Jerzego Bielskiego.

W jaki sposób powstał wszechświat i czy kiedyś przestanie istnieć? Co było przedtem, a co stanie się potem? Czym są czarne dziury, skąd wzięła się Ziemia i jak wygląda życie gwiazdy… Co zrobić z czasem, którego nie ma i czym była nicość… Dlaczego protony i elektrony szalały na „imprezie narodzinowej wszechświata” i jakie były tego konsekwencje… No i co z tym czwartym wymiarem?!

Trudne pytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi okazują się w pełnej humoru inscenizacji – zrealizowanej w konwencji teatru w teatrze – fascynujące, zabawne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy nigdy nie interesowali się astrofizyką.

Jak mówi jeden z bohaterów, kosmiczna rozróba trwa na całego, a scena pełna jest wektorów i pracząstek, aktorskiej energii oraz ożywionych form.

Sceniczną adaptację „Kosmosu” warto polecić zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Spektakl można oglądać bezpłatnie i bez ograniczeń do 15 czerwca 2021 r. na stronie internetowej Teatru: https://ateneumteatr.pl/wielkie-gorace-szybkie-puff/ oraz YouTube: https://youtu.be/DbabYBDIMDI

Realizację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
WIELKIE GORĄCE SZYBKIE PUFF
na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią”
z drobną domieszką „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza
i jeszcze drobniejszą domieszką tekstów Pawła Chomczyka
adaptacja i reżyseria: Paweł Chomczyk
scenografia: Małgorzata Tarasewicz-Wosik
muzyka: Jerzy Bielski
prapremiera online: 6 grudnia 2020

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne