14 lutego w Teatrze Śląskim odbyła się premiera „Tkoczy” Gerharta Hauptmanna w reżyserii Mai Kleczewskiej. „Przez całe dziesięciolecia dramat ten wzruszał i uświadamiał, skłaniał do zadumy i refleksji, radykalizował i jednoczył ludzi ciężkiej pracy” – pisano już w 1978 roku o dziele śląskiego noblisty w „Pamiętniku Literackim”.
Zapraszamy do Teatru Śląskiego na dyskusję o współczesnej pracy, wiążącym się z nią pojęciem godności i coraz częściej występującym zjawisku mobbingu.
W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy, przyspieszającej automatyzacji, elastycznych form zatrudnienia (gdzie pod „elastycznością” często kryje się po prostu wyzysk) i nowych wyzwań związanych z kulturą organizacyjną pytania o sens pracy, godność pracownika i przeciwdziałanie mobbingowi stają się bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Podczas debaty spojrzymy na te zagadnienia z różnych perspektyw.
Czy współczesne miejsca pracy sprzyjają realizacji ludzkiego potencjału, czy raczej prowadzą do wypalenia i frustracji? Jakie mechanizmy pozwalają chronić pracowników przed mobbingiem, a jakie mogą sprzyjać jego rozwojowi? Wreszcie – co oznacza dziś godność w pracy w świecie coraz większej presji na wydajność i efektywność?
W debacie wezmą udział:
Anna Cieplak – pisarka, działaczka społeczna, prezeska fundacji Pracownia Współtwórcza, autorka m.in. książki „Ciało huty”
Prof. Michał Krzykawski - filozof, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, gdzie kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami.
Magdalena Madzia - działaczka związkowa, wieloletnia członkini rad pracowniczych oraz społeczna inspektorka pracy
Jarosław Urbański – socjolog i działacz społeczno-polityczny, autor m.in. książki „Strajk. Historia buntów pracowniczych”
Rozmowę poprowadzi Marcin Musiał, koordynator cyklu.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu UNIWERSYTET LATAJĄCY ŚLĄSK i promuje najnowszą premierę Teatru Śląskiego – „Tkocze” Gerharta Hauptmanna (tłum. Mirosław Syniawa) w reżyserii Mai Kleczewskiej.
24 lutego, godz. 18