EN

21.11.2023, 09:21 Wersja do druku

Katowice. Wernisaż wystawy „Epitety i przymiotniki 3.0” w Galerii Teatru Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wernisaż Michała Minora „Epitety i przymiotniki 3.0”, który odbędzie się w piątek 24 listopada 2023  o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

fot. mat. organizatora

Urodzony w 1979.  Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, związany z uczelnią od czasu ukończenia studiów z wyróżnieniem w 2005. Od 2020 profesor sztuki. W latach 2000-2023 uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i 20 indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat licznych nagród
i wyróżnień. Uprawia głównie malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową, projektuje plakaty. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. W swojej twórczości od początku podejmuje dialog ze złożonością ludzkiej natury. Maluje absurdalność życia, poszukując wciąż jego sensu, by po drodze i tak potykać się o trud istnienia – zadając sobie te same pytania od nowa.

O pracach artysty pisze Radosław Kobierski:

„Na obrazach Minora trwa ciągły ruch, przepływ – idei, figur (wyobraźni), barw, tradycji, to ciągły, nieustanny transfer z jednego realu do drugiego, transfer znaczeń, negocjacje tradycji i spontanicznej reakcji „wolnościowej”, negocjacje pomiędzy tym, co intuicyjne, improwizacyjne a systemem, które je (reakcje) próbuje przetworzyć, usidlić nadając im formę ostateczną.
Kiedy myślę o pracach Minora, nieodmiennie kojarzą mi się one z literaturą Białoszewskiego, z jego czystym zapisem z „Szumów, zlepów, ciągów”, mnogością wątków ulokowanych w codzienności, z zaburzoną chronologią, impresyjnością, neologizmami.

Szumy, zlepy, ciągi Minora to fragmenty, które próbują się jakoś złożyć  w całość, czy może tylko mnie się wydaje, że próbują – w istocie nie przeszkadza im to, że lecą gdzieś osobno – niczym śmieci na orbicie błękitnej planety po kosmicznej katastrofie. Zauważmy, że formy, które składają się  i układają w figury, przedstawiają właśnie moment zapłonu, pierwszą chwilę wybuchu, potężnej erupcji. Nie tylko zresztą figury postaci, ale również tła, przestrzenie, przedmioty materialne – wszystko jest w stanie wrzenia”.

Wystawa Michała Minora potrwa do 12 stycznia 2024.

Źródło:

Materiał nadesłany