EN

24.09.2022, 10:54 Wersja do druku

Katowice. Warsztaty i performance w Międzynarodowym Dniu Głuchych w Muzeum Śląskim

Warsztaty, performance, wieczorny maping na jednym z budynków – w ten sposób Muzeum Śląskie w Katowicach włącza się w sobotę w obchodzony 24 września Międzynarodowy Dzień Głuchych.

Od czerwca katowickie muzeum prezentuje wystawę czasową pt. "Głusza", na której można poznać prace niesłyszących artystów, ale także wizję świata zbudowaną na znakach i obrazach.

Na 24 września przygotowano całodzienny program wydarzeń – informuje Anna Kopaniarz z Muzeum Śląskiego. Przed południem rozpocznie się spotkanie i warsztaty "Maluj migiem i z uśmiechem" wokół publikacji "Maluj migiem" autorstwa jest Klaudii Wysiadeckiej - studentki ASP w Katowicach. Wielobarwna książka dla dzieci, bogata w zadania plastyczne, wprowadza dzieci w świat osób głuchych, może też być pomocą w nauczeniu się alfabetu migowego.

Pochodząca z Ukrainy Viktoria Tofan przygotowała performance pt. "Historie opowiadane haftem". Artystka analizuje zagadnienie obcości w społeczeństwie oraz jej rozumienie na przykładzie osób głuchych. Swoje działanie realizuje za pomocą języka ukrytego w hafcie - będzie haftować płótno wzmocnione papierem na oczach odwiedzających. Performance będzie miał miejsce w przestrzeni wystawy "Poza edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego".

O godz. 14. zaplanowano oprowadzanie kuratorskie poświęcone kulturze głuchych i jej artystom. O 18.30 odbędzie się przygotowany przez Tomasza Grabowskiego maping na budynku Łaźni, gdzie prezentowana jest "Głusza". Wyświetlane będą obrazy odnoszące się do ważnych postaci ze społeczności kultury głuchych.

Wystawa "Głusza" skłania do refleksji nad znaczeniem języka w rozwoju kultury, zrozumienia różnic pomiędzy językami fonicznymi i przestrzenno-wizualnymi, do których zaliczają się wszystkie języki migowe. Na wystawie prezentowane są dzieła znanych malarzy niesłyszących, między innymi Nancy Rourke i Feliksa Pęczarskiego, a także młodych współczesnych artystów, odważnie odnoszących się do problematyki głuchoty. Wystawę można oglądać do 4 czerwca przyszłego roku. 

fot. mat. teatru


Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka