EN

12.02.2025, 13:22 Wersja do druku

Katowice. W niedzielę poznamy laureata Nagrody im. Kazimierza Kutza

Joanna Kuciel-Frydryszak, Alojzy Lysko, Dorota Masłowska, Adam Michnik oraz Maciej Stuhr – to pięcioro nominowanych do Nagrody im. Kazimierza Kutza w 2025 r. Laureata piątej edycji nagrody poznamy podczas niedzielnej gali w Teatrze Śląskim w Katowicach.

fot. mat. organizatora

Nagroda im. Kazimierza Kutza to wyróżnienie dla osób, które są zaangażowane w sprawy bliskie za życia jej patronowi, takie jak sztuka, polityka obywatelska i lokalność. Kapituła wyróżnia twórców, którzy odgrywają istotną rolę w debacie publicznej, łącząc działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem.

Joanna Kuciel-Frydryszak to autorka m.in. książki "Chłopki. Opowieść o naszych babkach", której nakład przekroczył 500 tys. egzemplarzy, w której oddała głos i opisała trudne losy kobiet w międzywojennej Polsce. Doceniono ją m.in. Nagrodą im. Teresy Torańskiej i Nagrodą Miasta Krakowa.

Alojzy Lysko to działacz kultury, opisujący m.in. górnośląskie wierzenia i legendy oraz bolesne los Ślązaczek i Ślązaków. Monodram "Mianujom mie Hanka" na podstawie jego powieści był wystawiony m.in. w polskim i europejskim parlamencie. Okazał się także najlepszą premierą Teatru Telewizji TVP ostatnich lat.

Dorota Masłowska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek, która angażuje się również w projekty muzyczne i teatralne. Zadebiutowała głośną powieścią "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Otrzymała m.in. Nagrodę Literacką Nike oraz dwa Paszporty "Polityki".

Adam Michnik to redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". W swoim życiu opublikował wiele głośnych artykułów. W latach PRL-u był jednym z czołowych opozycjonistów, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w 1989 r. Został uhonorowany m.in. Orderem Orła Białego.

Maciej Stuhr to aktor filmowy i teatralny, który grał m.in. u Władysława Pasikowskiego, Jana Komasy i Agnieszki Holland. Znany jest ze swoich ról komediowych i kreacji kabaretowych. Wielokrotnie zabierał głos ws. publicznych.

Laureat Nagrody im. Kazimierza Kutza otrzyma 50 tys. zł oraz statuetkę projektu wybitnego śląskiego artysty Erwina Sówki z Grupy Janowskiej. Fundatorem nagrody jest Urząd Miasta Katowice, który ustanowił ją wraz z Teatrem Śląskim i Uniwersytetem Śląskim.

Poprzednimi laureatami Nagrody im. Kazimierza Kutza są: Anna Dymna (2021), Szczepan Twardoch (2022), Maja Kleczewska (2023), Agnieszka Holland (2024). Kapituła trzykrotnie przyznała tytuł honorowy "Ambasador Śląska", którym wyróżniono prof. Tadeusza Sławka (2022), Jerzego Buzka (2023) oraz Jana Olbrychta (2024).

Piąta gala Nagrody im. Kazimierza Kutza odbędzie się 16 lutego 2025 r. – w 96. rocznicę urodzin jej patrona.

Kazimierz Kutz był wybitnym reżyserem. Zapisał się w historii m.in. jako autor tzw. filmowej trylogii śląskiej, na którą składa się "Sól ziemi czarnej" (1969 r.), "Perła w koronie" (1971 r.) oraz "Paciorki jednego różańca" (1979 r.). W sumie wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych. Dwukrotnie nagradzano go Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W latach 1997-2015 Kazimierz Kutz był posłem oraz senatorem. Zarówno jako artysta, jak i społecznik oraz polityk angażował się silnie w sprawy Górnego Śląska. Zmarł w 2018 r.

Źródło:

PAP