EN

11.09.2023, 15:51 Wersja do druku

Katowice. Teatrogranty 2023. Czytanie dramatu Katarzyny Hory

18 września na Scenie w Malarni w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się czytanie performatywne dramatu Teresa Katarzyny Hory w ramach nagrody Teatrogranty 2023 w wykonaniu Teatru im. Stefana Batorego z Chorzowa.

fot. mat. teatru

Z gruntu feministyczna, egzystencjalna historia Teresy ukazująca w krzywym zwierciadle "dzień z życia" młodej kobiety, która będąc zagubiona w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, stara się z nią nie tyle walczyć, co dojść wreszcie do rozejmu.

Dramat powstał z potrzeby obecności kobiecych reprezentantek w teatrze, których historie nie są osadzone wyłącznie wokół relacji romantycznej lub macierzyństwa. Jest to tekst opowiadający drogę kobiety, która chciałaby zostać pisarką i konfrontuje ze światem swoje próby tworzenia, starając się w ten sposób odnaleźć swoją tożsamość i przydatność, znaleźć akceptację, zarówno rodziny jak i własną.

“Potrzeba zrealizowania tego tekstu buzuje w naszym kolektywie twórczym i w nas - kobietach, dziewczynach, twórczyniach, odbiorczyniach - już od dawna i ciągle jest niezaspokojona. W naszej opinii wciąż brakuje w teatrze kobiecych historii i głosu pokolenia stojącego u progu trzeciej dekady swojego życia. Wśród naszych osób rówieśniczych rośnie liczba zaburzeń lękowych, depresji, przewlekłego stanu stresu. Potrzebujemy historii i sztuki aby oswajać świat, do którego wielu osobom trudno jest się dostosować. Chcemy stworzyć historię uniwersalną i precyzyjną jednocześnie, opowiadającą o życiu, o obawach które w sobie nosimy i dać pocieszenie nie tylko nam samym i naszym rówieśnikom, ale każdemu kto nosi w sobie lęk o codzienność - a takich osób nie brakuje w żadnym przedziale wiekowym.” - mówi autorka tekstu

Scenariusz, reżyseria: Katarzyna Hora
Muzyka: Piotr Jaszczur Śnieguła
Występują aktorki Teatru im. Stefana Batorego: Karolina Biedroń-Federowicz, Adrianna Bieżan, Żaneta Górecka, Michalina Hanzel-Krzeszowiec
Oprawa graficzna: Magda Bremer

Teresa. Tragedia w jednym akcie to dramat, który powstał w ramach 5. edycji Szkoły Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim w Katowicach, prowadzonej przez Artura Pałygę.

Wydarzenie organizowane w ramach nagrody w konkursie Teatrogranty 2023 organizowanym przez Katowice Miasto Ogrodów.

Teatr im. Stefana Batorego to kolektyw twórczy założony w 2014 roku przez Karolinę Biedroń-Federowicz, Agatę Dromert, Żanetę Górecką, Michalinę Hanzel, Katarzynę Horę i Martę Wiśniewską, ówczesne uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie. Dzisiaj absolwentki reżyserii i aktorstwa wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz absolwentki Akademii Praktyk Teatralnych Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. W spektaklach szukają odpowiedzi na trudne pytania o otaczającą je rzeczywistość i starają się mówić o swoim pokoleniu. Wykorzystują doświadczenia zdobyte podczas kształcenia artystycznego, sięgają po różnorakie środki artystyczne takie jak: forma, animacja przedmiotów, muzyka i pieśni wielogłosowe. Od 9 lat jest w nich siła twórcza, którą udowadniają, że teatr jest przede wszystkim wspólnotą, spotkaniem i przyjaźnią. Oprócz spektakli co roku realizują autorski projekt Kolędowanie Miejskie, który jest formą etnoteatru dającą szansę na rozwój duchowy i umocnienie wspólnoty, zarówno tej lokalnej jak i rodzinnej. Teatr im. Stefana Batorego działa w ramach Fundacji #wszystkierodzajeteatru.

Partnerzy wydarzenia:
Katowice Miasto Ogrodów
www.miasto-ogrodow.eu
Fundacja #wszystkierodzajeteatru
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Źródło:

Materiał nadesłany