EN

26.10.2022, 19:49 Wersja do druku

Katowice. Teatr Rawa wspiera „Drgania świetlików” - film Hanki Brulińskiej o Andrzeju Golejewskim

mat. organizatora

Przygoda dwójki aktorów: Hanki Brulińskiej i Andrzeja Golejewskiego rozpoczęła się właśnie na deskach Teatru Osterwy w Lublinie. Kiedy się poznali, Brulińska z sukcesami rozpoczynała karierę teatralną, a Golejewski, zmierzał ku gorzkiemu jej zakończeniu.

Nazwisko Andrzeja Golejewskiego miało być znane co najmniej tak, jak nazwiska innych gwiazd teatralno-filmowych jego pokolenia. Nie można odmówić mu niezwykłego talentu i wybitnych ról. Dosyć szybko zyskał rozpoznawalność wśród szerokiej publiczności m.in. za kreacje w kultowych produkcjach kinematograficznych takich jak „Wyjście awaryjne” (reż. Roman Załuski, 1982). Swego czasu Tadeusz Łomnicki, namaścił go na swego następcę, wieszcząc mu wspaniałą karierę. Jednak życie potoczyło się inaczej. Życie Golejewskiego w pewnym momencie zaczęło zmieniać się z pasma sukcesów w klasyczny upadek bohatera. Niemałe znaczenie w jego historii ma kwestia zdrowotna, z powodu której został zwolniony z etatu w teatrze i pozostawiony samemu sobie z głodową rentą i bez dachu nad głową.

Czy istnieje dla artysty coś gorszego niż niemożność tworzenia? Kim jest aktor, który nie może wrócić na scenę?

Dalsze losy Andrzeja Golejewskiego śledziła, w końcu z asystą kamery i operatora Grzegorza Hartfiela, Hanka Brulińska. Na przestrzeni 10 lat powstawał niezwykły film dokumentalny o odrzuceniu, zapomnieniu, bezdomności, chęci życia i pragnieniu realizacji autorskiego projektu teatralnego. Dokument dobitnie przedstawiający realia polskiej prowincji i nieprzystawalności artysty do małomiasteczkowej mentalności.

Hanka Brulińska w wywiadach podkreśla, że jako reżyserka, pracując nad dokumentem, wykorzystała elementy metody dramy, która okazała się dla bohatera bardzo terapeutyczna i dała aktorowi drugie życie.

Film od czerwca br. zdobył już 12 nagród na międzynarodowych festiwalach. „Drgania świetlików” („Flickering Fireflies”) doceniono m.in. w Australii, Indiach, Toronto, Brazylii, Grecji i Wielkiej Brytanii. Teraz przyszedł czas na oficjalną, międzynarodową premierę, która odbędzie się podczas 23 edycji Polish Film Festival w Los Angeles, 30 października 2022 o godz. 17:00 miejscowego czasu.

Partnerem wspierającym promocję filmu został Teatr Rawa z Katowic.

Oficjalnym Partnerem premiery filmu w Los Angeles jest Województwo Lubelskie.

Źródło:

Materiał nadesłany