EN

13.06.2023, 13:14 Wersja do druku

Warszawa. Teatr IOTA z Radzi z dwoma spektaklami w DK Śródmieście

24 i 25 czerwca p godz. 19 Teatr IOTA zaprezentuje w Domu Kultury Śródmieście dwa spektakle Zbigniewa Waszkielewicza: „Więcej niż wiatr” i „Tańce rodzinne”.

fot. Teresa Wasilewska-Bieniek/mat. teatru


W spektaklu  „Więcej niż wiatr” występują 3 postaci: Powroźnik oraz dwie postaci/alegorie, głosy wewnętrzne głównego bohatera: Nitka i Pętla. Przedstawione jest życie człowieka, niesione przez poezję, miłość i wiatr. Wymienione "żywioły" prowadzą przez wyboje, ściany, ciemności i inne przeszkody. To co bohatera najbardziej w życiu krępuje jest w nim samym, różne więzy i sznury, różne samoograniczenia. Prowadzi nieustanny dialog ze swoim ambiwalentnymi głosami wewnętrznymi, te głosy wewnętrzne uosabiają postaci Nitka i Pętla. Bohater (Powroźnik) chciałby, by jego drodze przyświecało przesłanie "Spiritus flat ubi vult", czyli DUCH DĄŻY DOKAD CHCE, ale nie jest to łatwe.

Powroźnik ma świadomość bliskiego kresu swej życiowej drogi – bliżej niż dalej, tak sam określa obecny czas. Spowiada się ze swego życia, czyni to w rozmowie z Nitką i Pętlą, próbuje zrobić bilans jasnych i ciemnych stron swej ziemskiej peregrynacji.  Akcja przeradza się w swoisty sąd, w którym Powroźnik staje się podsądnym, ale też prokuratorem, adwokatem i sędzią.  Sytuacja, gdy za rozmówców ma swoje głosy wewnętrzne w ludzkiej postaci sprawia, że nie wie, czy to przypadkiem nie jest sen: sen ziemski a może zaświatowy? Wyznając swoje grzechy stara się nie tracić rezonu, w tym humoru, gdy snuje swą opowieść o ścieżkach życia, którymi prowadzą go miłość, poezja i wiatr.

Spektakl realizowany jest w formule interdyscyplinarnej, a podstawowe artykulacje przekazu koncepcji artystycznej wyrażane są w obrębie środków wyrazu teatru dramatycznego i teatru ruchu.            
Czas trwania: 1 godz. 05 minut (bez antraktu). 

„Więcej niż wiatr” Zbigniewa Waszkielewicza w wykonaniu Teatru IOTA;
24.06.2023, g.19:00 – otwarcie Sali widowiskowej: 18:40;
Dom Kultury Śródmieście – ul. Smolna 9, 00-375 Warszawa (wejście od Al. Jerozolimskie 2) –  bilety wstępu w cenie 50 zł do nabycia przez internet (ebilet.pl) i w Domu Kultury Śródmieście, godzinę przed prezentacją (w cenie 60 zł).
Organizator: Fundacja Teatr IOTA - kontakt tel. +48 536878687  | e-mail:[email protected]

Reżyseria: Zbigniew Waszkielewicz                                                                                               Scenografia: Teresa Wasilewska-Bieniek                                                                                          Muzyka: Bogdan Mizerski                                                                                                               Choreografia: Piotr Frąckiewicz                                                                                                                                                                               Światło: Bartłomiej Łuczków                                                                                                                                                         Dźwięk: Piotr Frąckiewicz                                                                                                                    Obsada aktorska: Izabela Frąckiewicz, Katarzyna Boronowska-Phillips, Zbigniew Waszkielewicz

fot. Teresa Wasilewska-Bieniek/mat. teatru

Taniec zapewne jest wcześniejszą formą komunikacji między nami niż słowo - mówią o tym rysunki naskalne, jakie zostały znalezione w różnych częściach świata. Spektakl niesie wieść o tym, że na końcu nie pozostanie nam nic oprócz tańca, że tylko on pomoże znieść świat, który będzie naszym ostatnim. Brzmi to diabolicznie? Oczywiście, tak sobie autor roi, a czy widzowie mają mu uwierzyć, zależy od nich wyłącznie. Jest to tylko fikcja teatralna, to się nie dzieje w tzw. realu. Widz patrzący na komedię grozy ma prawo się uczepić słowa komedia... i śmiać się w miejscach, które uzna za właściwe po temu, choć autor wolałby zapewne, żeby śmiał się bez kalkulacji, czyli spontanicznie.

Jest to jednoaktówka o lockdownie, o zamknięciu w czterech ścianach - kilkuosobowa rodzina nie może wychodzić na zewnątrz, ba, nie może dotknąć jedno drugiego, bo członków rodziny dzielą szyby pancerne. Mogą rozmawiać, a że widzą siebie wzajemnie, to mogą też tańczyć, bo rozmowy schodzą na trudne tematy, wywlekane spod dywanu, zatem łatwiej jest niewygodne sprawy zatańczyć/zatupać.

Nieuchronnie zbliżamy się do końca naszej ziemskiej peregrynacji, za sto lat ludzi na tej planecie nie uświadczysz, może się przeniosą gdzie indziej, a może zwyczajnie wyginą, bo żadne memento  o niszczeniu środowiska naturalnego nie skutkuje zbiorowym (czyt. globalnym) czynem na rzecz jego ratowania. I ten fantastyczny wynalazek Internet! Co się tam wyprawia, ile teorii w tej samej sprawie! Jesteśmy na pewno piękni, według różnych naszych wyobrażeń, jesteśmy bogaci, niektórzy nawet materialnie. Ale już nie jesteśmy zdrowi, na ciele to z dnia na dzień coraz gorzej, a na umyśle od zawsze było tak sobie. Nie ma obowiązku być mądrym, więc pławimy się w czymś odwrotnym, przede wszystkim w niefrasobliwości, prowadzącej nas donikąd.
Nie zważaj widzu na to krakanie, przyszedłeś na komedię, to ze wszystkich sił postaramy się cię zabawić. „Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!” - to tylko słowa Mikołaja Gogola    z „Rewizora”, z komedii przecież. Nie zważajmy na te ani podobne krakania - Niech żyje bal!

Komedia grozy w jednym akcie – czas trwania 1 godz. 07 minut.                                                            

„Tańce rodzinne” Zbigniewa Waszkielewicza w wykonaniu Teatru IOTA;
- 25.06.2023, g.19:00 – otwarcie Sali widowiskowej: 18:40;
Dom Kultury Śródmieście – ul. Smolna 9, 00-375 Warszawa (wejście od Al. Jerozolimskie 2) –  bilety wstępu w cenie 50 zł do nabycia przez internet (ebilet.pl) i w Domu Kultury Śródmieście, godzinę przed prezentacją (w cenie 60 zł).
Organizator: Fundacja Teatr IOTA - kontakt tel. +48 536878687  | e-mail:[email protected]
Info o spektaklu:
Reżyseria: Zbigniew Waszkielewicz                                                                                                          Scenografia: Teresa Wasilewska-Bieniek                                                                                       Choreografia: Izabela i Piotr Frąckiewicz                                                                                                     Opracowanie muzyki: Piotr Frąckiewicz                                                                                                  Światło: Bartłomiej Łuczków                                                                                                                                                         Dźwięk: Piotr Frąckiewicz                                                                                                                      Występują: Izabela Frąckiewicz, Izabela Walczybok, Katarzyna Waraksa,  Zbigniew Waszkielewicz

Źródło:

Materiał nadesłany