EN

5.10.2022, 12:57 Wersja do druku

Katowice. Ruszył XVI konkurs „Lokal na kulturę”

Trzy lokale w centrum Katowic będzie można wynająć po preferencyjnych stawkach, aby prowadzić w nich działalność kulturalną. W mieście rozpoczął się właśnie nabór wniosków w XVI konkursie „Lokal na kulturę”.

fot. mat. prasowe

Konkurs jest adresowany do osób, które mają pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. Celem jest ułatwienie startu społecznym inicjatywom kulturalnym.

W obecnej, szesnastej, edycji do konkursu "Lokal na kulturę" oferty można składać do 26 października. Wystawiono trzy lokale w ścisłym centrum, przy: ul. Kochanowskiego 11, ul. Kościuszki 35 i ul. 3 Maja 31. Pomieszczenia w pierwszych dwóch lokalizacjach mają po ok. 34 mkw. Natomiast lokal przy ul. 3 Maja to przestrzeń o powierzchni ponad 81 mkw., z prawie 33-metrową piwnicą

Wszystkie proponowane lokale znajdują się na parterach od frontu kamienic. Stawki czynszów to 6,96 zł za mkw. w przypadku ul. Kościuszki 35 i 6,71 za mkw. za lokal przy ul 3 Maja. Natomiast czynsz w przypadku przestrzeni przy ul. Kochanowskiego 11 wyniesie 4,03 zł za mkw. Miasto gwarantuje stałą wysokość stawek przez pięć lat.

W ogłoszonej w styczniu 2019 r. dwunastej edycji do konkursu wystawiono m.in. lokal przy ul. 3 Maja 25 (157 mkw.). Dotąd działa tam „Black Woolf” - instytucja mająca upowszechniać czytelnictwo w językach obcych, promować niszową prasę polsko- i anglojęzyczną i popularyzować wysokiej jakości kawę.

„Lokal na kulturę umożliwił nam spełnienie marzenia o kawiarnio-księgarni. Dzięki odpowiedniej przestrzeni, chyba jako jedyni w mieście, kierujemy do czytelników tak szeroką ofertę książek anglojęzycznych, z której korzystają zarówno lokalsi, jak i obcokrajowcy mieszkający na Śląsku” – powiedziała, cytowana przez miasto, prowadząca Black Woolf Maryla Korczewska-Jaguś.

„Mam nadzieję, że dla wielu osób jesteśmy ważnym miejscem na kulturalnej i kawowej mapie Katowic” – zaznaczyła Korczewska-Jaguś. „Żeby przekonać się, że nasz Lokal na kulturę się sprawdza, fanów komiksu zapraszamy na spotkanie w ramach Nocy Księgarń, które odbędzie się w najbliższy piątek 7 października o godz. 18.30. Porozmawiamy o tłumaczeniu i ilustrowaniu literatury graficznej” – zaprosiła.

W innych lokalach działa część podmiotów, które zawarły umowy w poprzednich edycjach konkursu. W sumie, w piętnastu dotychczas przeprowadzonych edycjach katowickiego Lokalu na kulturę zostało wystawionych do konkursu 86 wolnych lokali użytkowych. Miasto podpisało z najemcami 42 umowy, a aktualnie w najmie pozostaje ponad 20 lokali.

Szczegółowe informacje o konkursie „Lokal na kulturę” można znaleźć na stronie: https://bit.ly/3e1DiHQ. Miasto wyznacza do konkursu lokale stanowiące jego własność, zarządzane przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, dla których nie ustalono najemcy w wyniku dwukrotnego wystawienia do przetargu.

Najemcy w okresie adaptacji lokali opłacają czynsz w wysokości 1 zł/mkw. oraz opłaty niezależne od wynajmującego. W okresie obowiązywania umowy najemca lokalu jest zobowiązany do przygotowania raz na rok informacji z działalności.

Konkurs na najem wolnych, należących do miasta lokali użytkowych jest organizowany od 2013 r. Ogłaszając kolejne edycje lokalne władze chcą wzbogacić kulturalny krajobraz miasta i zmienić wizerunek Katowic - ze stereotypowej stolicy węgla na prężnie rozwijający się ośrodek kulturalny. Katowiccy urzędnicy akcentują, że dzięki programowi w mieście stworzono wiele interesujących miejsc.

Źródło:

PAP

Autor:

Mateusz Babak