EN

16.09.2022, 13:01 Wersja do druku

Katowice. Rusza 12. edycja konkursu na jednoaktówkę po śląsku

Rozpoczynamy 12. edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Czekamy na niedługie sztuki, ciekawie opisujące w języku śląskim naszą teraźniejszość, skomplikowaną przeszłość, czyny ludzi, wydarzenia i obyczaje. Co wam przyjdzie na myśl!

fot. mat. Teatru Miejskiego w Gdyni

Pomysłodawcą konkursu jest Ingmar Villqist, dyrektor festiwalu teatralnego Interpretacje, dramaturg, historyk sztuki i reżyser pochodzący z Chorzowa. Postanowił sprawdzić, czy język śląski, który świetnie sprawdza się do opowiadania wiców, nadaje się do napisania dramatu - wyrażania emocji, opisywania historii, diagnozowania współczesności. Nikt wcześniej tego nie próbował.

Okazało się, że jest to możliwe - zorganizowano już 11 edycji konkursu, które odbywały się rok po roku - od pierwszej edycji w 2011 - i na które nadesłano w sumie kilkaset tekstów. Nie
przeszkodziła mu nawet pandemia - finał 10. wówczas edycji odbył się online, a w 2021 roku wrócił w tradycyjnej formule - na deski gościnnego Korezu.

Przez te wszystkie lata konkurs skupił wokół siebie wierne i nawet spore grono miłośników śląskiego języka, którzy regularnie nadsyłają nań swoje teksty. Z kolei wydawane co roku antologie sztuk nagrodzonych i wyróżnionych są niezbitym dowodem tego, jak świetnie konkurs się rozwija, jak poszerzają się tematy podejmowane przez autorów i forma ich przedstawiania, jak twórczo piszący korzystają z możliwości naszej godki, jak powiększa się baza chwytających za pióro.
Warto dodać też, że niektóre z jednoaktówek doczekały się realizacji na lokalnych scenach, zaś wybrani autorzy postanowili w trakcie tych lat jeszcze bardziej rozwinąć literackie skrzydła (m.in. Marcin Melon, Monika Kassner, Krystian Gałuszka, Wojciech Szwiec i inni)!

Dziś inaugurujemy 12. edycję. I zapraszamy do udziału w konkursie każdego - zarówno amatorów, jak i osoby piszące zawodowo. Teksty - sztuki po śląsku na dowolny temat, ale nieprzekraczające 10 stron znormalizowanego maszynopisu - można nadsyłać do - uwaga - 1 listopada.

Tematyka jest dowolna, ale od tej edycji wprowadzony zostaje limit bohaterów - mogą to być jedynie cztery postaci. Autorzy mogą przesłać dowolną liczbę prac. Równocześnie z jednoaktówką wysłaną na adres [email protected] należy przesłać skan własnoręcznie podpisanego oświadczenia, które zamieszczone jest na stronie: jednoaktowka.pl.

Jury w połowie listopada podda teksty ocenie i wybierze laureatów oraz osoby wyróżnione. W jego skład, jak co roku, wchodzą: Ingmar Villqist, Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowic Miasta Ogrodów, oraz Waldemar Szymczyk z Imago Public Relations.

Gala zaplanowana została na 16 grudnia w Teatrze Korez w Katowicach. Wtedy - jak zwykle - trzy zwycięskie jednoaktówki zostaną zaprezentowane w formie odczytu aktorskiego.

- Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny możemy ogłosić konkurs na jednoaktówkę po śląsku. Czekamy na interesujące teksty pisane w pięknym języku śląskim - mówi jego pomysłodawca Ingmar Villqist.

Organizatorami konkursu na jednoaktówkę po śląsku są: agencja Imago PR, instytucja Katowice Miasto Ogrodów i „Gazeta Wyborcza Katowice". Regulamin można znaleźć na stronach: katowice.wyborcza. pl oraz jednoaktowka.pl.

fot. mat. organizatora

Tytuł oryginalny

Napisz sztukę po śląsku

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Odziomek

Data publikacji oryginału:

16.09.2022

Wątki tematyczne