EN

30.09.2024, 14:21 Wersja do druku

Katowice. Rozpoczął się „Tydzień Tańca" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach przygotowuje Tydzień Tańca w Mieście Nauki. W ramach wydarzenia, które rozpoczęło się w poniedziałek, zaplanowano m.in. Galę Tańca w Pałacu Młodzieży, Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego, warsztaty, debaty i konferencje naukowe.

fot. mat. organizatora

W wydarzeniach wezmą udział m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Śląskiego "Katowice" oraz Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej "Dąbrowiacy". Organizatorzy przygotowali również warsztaty, gdzie będzie można spróbować sił w różnych stylach tańca i dowiedzieć się, jak taniec wpływa na rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny.

Tydzień Tańca rozpocznie się pokazem breakingu w poniedziałek o 17.30 przy Galerii Katowickiej. W programie znajdzie się także Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego (6 października), Gala Tańca z udziałem regionalnych zespołów (3 października) oraz liczne warsztaty, m.in. "Taniec w fitnessie" (1 października) i warsztaty polskich tańców narodowych (4 października).

Ważnym elementem Tygodnia Tańca będą również wydarzenia edukacyjne, w tym panel dyskusyjny "Taniec to zdrowie?", który odbędzie się 2 października. Eksperci omówią zastosowanie tańca w rehabilitacji oraz jego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Całość zakończy konferencja naukowa "Taniec w nauce i praktyce" (6 października), której celem będzie wymiana wiedzy i wyników badań na temat tańca.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, jednak na większość obowiązują zapisy. Szczegóły dostępne są na stronie AWF Katowice.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.

Katowice zostało pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in. Barcelona, Monachium, Manchester i Kopenhaga.

Cykl tygodni tematycznych otworzył w styczniu Tydzień Zimna, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, która zapewnia program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych.

Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W grudniu tego samego roku została podpisana umowa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako lider Konsorcjum i Miasto Katowice – strategiczny partner Konsorcjum.

Źródło:

PAP