EN

3.09.2020, 13:04 Wersja do druku

Katowice. Premiera dyplomowych "Tkaczek" w Śląskim


W najbliższy weekend, tj. 5 i 6 września na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego odbędą się premierowe pokazy spektaklu dyplomowego  tegorocznych studentek III roku Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

W niedalekiej przyszłości, gdy wszystko zatoczy koło. W Wiedniu albo innej europejskiej metropolii. Tak właśnie poznajemy szwaczki pracujące zupełnie jak w XIX-wiecznych europejskich manufakturach i fabrykach albo tak jak w obecnie rozwijających się krajach dalekowchodnich – Bangladeszu, Indiach czy Wietnamie. To obraz wielkiej maszyny i jej trybików – ludzi. Człowiek zdominowany przez wolny rynek, kapitalizm, popyt i podaż. Czy to ważne, który mamy dzień tygodnia lub co więcej, jaka jest pora doby, czy to dzień, czy też noc? "Trzeba być elastyczną i w gotowości". Zawsze. Chociaż nasze bohaterki nawet w takich realiach starają się odnajdywać szczęście i wdzięczność za los, który je spotyka, z czasem ulegają pokusie podjęcia próby zmiany swojej rzeczywistości. Zmotywowane buntowniczym nastawieniem jednej z nich wszczynają rebelię przeciw systemowi, w którym są uwięzione. W obliczu kryzysu wartości wyruszają w poszukiwaniu szczęścia, godnego traktowania i spełnienia. Wyruszają do lepiej rozwiniętego, bogatego kraju na wschód od Europy. Wyruszają w podróż po to, aby odnaleźć swoje człowieczeństwo, swoje miejsce w tym zwariowanym, zglobalizowanym świecie. Szukają odpowiedzi dla siebie i dla nas. Ryzykują wszystko, nie wiedząc, co czeka je na końcu drogi.

Historię opowie nam dziewięć młodych, pełnych pasji i energii aktorek. Próbując odnaleźć w niej i w postaciach cząstkę siebie, swojego charakteru, temperamentu i emocjonalności, zaprezentują przed nami umiejętności aktorskie, które rozwijały w Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego. Praca z reżyserem Janem Hussakowskim oraz jej finalny efekt w postaci spektaklu "Szwaczki" to zwieńczenie ich trzyletniej edukacji. Scenariusz spektaklu dyplomowego powstał na bazie tekstów Trylogii tekstylnej Volkera Schmidta: "Trzeba być wdzięczną", "Macie szczęście", "Jesteśmy szczęśliwe".
 
Chcemy wspólnie, zmieniając swoją perspektywę, przyjrzeć się fundamentom systemu, w którym przyszło nam żyć. Jako młodzi ludzie zastanawiamy się, czy powinniśmy szukać szczęścia tu, gdzie jesteśmy, czy też powinniśmy walczyć i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. "Tkaczki" to nasz wspólny projekt - miejsce i czas na pytania, błędy, ukryte emocje, nadzieje, pragnienia, oczekiwania i potrzeby - Jan Hussakowski, reżyser.

***

TKACZKI
wg Trylogii tekstylnej Volkera Schmidta: Trzeba być wdzięczną, Macie szczęście, Jesteśmy szczęśliwe

Premiera 5 września 2020 Scena Kameralna godz. 19.00

REALIZATORZY
Jan Hussakowski – adaptacja, reżyseria
Izabela Banaszek – scenografia

OBSADA
Karolina Cieślar
Nicoletta Dragon
Justyna Dubiel
Magdalena Dymsza
Wiktoria Łuczak
Agata Nawrat
Kalina Piesik
Cecylia Wadas
Kamila Żymła

Źródło:

Materiał nadesłany