EN

11.09.2020, 11:28 Wersja do druku

Katowice. Prawykonania dwóch utworów z katalogu PWM na rozpoczęcie 76. sezonu Filharmonii Śląskiej

Inne aktualności

Filharmonia Śląska na początek sezonu artystycznego zaplanowała prawykonania dwóch utworów znajdujących się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

18 września w Filharmonii w Katowicach zabrzmi Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną Zygmunta Krauzego, a tydzień później, 25 września – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego.

Podczas koncertu 18 września Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej prowadzona przez Yaroslava Shemeta po raz pierwszy wykona Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną Zygmunta Krauzego – kompozytora o niespożytej kreatywności, śmiało poszukującego nieoczywistych rozwiązań brzmieniowych i chętnie odnoszącego się w swojej muzyce do aktualnych tematów społecznych.

W Exordium Zygmunt Krauze po raz kolejny zaprasza do dyskusji na ważny temat, tym razem wplatając w przejmującą warstwę muzyczną dzieła fragmenty Preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W utworze nie zabraknie również charakterystycznych dla twórczości Zygmunta Krauzego elementów performatywnych podkreślających słowno-muzyczny przekaz. Partię solową wykona dysponujący pięknym tembrem bas-barytonu Jarosław Bręk.

W kolejny piątek, 25 września, Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej prawykonają dedykowaną Filharmonii kompozycję Mikołaja Piotra Góreckiego – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową.

To dzieło kilkunastominutowe, jednoczęściowe, lecz składające się z wielu „sekcji”, które w partii sopranu wykorzystuje fragmenty Boskiej Komedii Dantego Alighieriego. Solistką będzie Bożena Bujnicka – sopranistka ceniona za unikalną barwę głosu i ekspresję aktorską, nagradzana wielokrotnie w konkursach krajowych i międzynarodowych.

***

18 września, godz. 19:00, Filharmonia Śląska, Katowice: Zygmunt Krauze – Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną
25 września, godz. 19:00, Filharmonia Śląska, Katowice: Mikołaj Piotr Górecki – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową (dzwony ad libitum)

---
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – Anaklasis. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Seminarium Edytorstwa Muzycznego czy najnowszej ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl

Źródło:

Materiał nadesłany