EN

30.11.2024, 08:45 Wersja do druku

Katowice. Performans „The Border/Granica” w Muzeum Śląskim

7 grudnia o godz. 17 w Muzeum Śląskim odbędzie się performans teatralny Studia WACHOWICZ/FRET pt. „The Border/Granica".

fot. Justyna Żądło/mat. teatru

Performans, który przekracza granice, zbliżając do siebie obce światy.

„The Border/Granica" to performans o tworzeniu nowego, intymnego języka, który pozwala na komunikację między [Nie]Obecnymi, przy jednoczesnym porzuceniu „drutu kolczastego” jako bariery. Początkowo projekt miał być dokumentem o Antoninie Romanovej, jednak wojna uniemożliwiła jej udział w projekcie. Zmiana kierunku artystycznego doprowadziła do zaproszenia Oleny Matoshniuk – malarki wspierającej ukraińskie artystki mieszkające w Polsce – do współpracy. Performans zyskał swoją ostateczną formę podczas prezentacji na Festiwalu Fringe w Edynburgu, gdzie zdobył główną nagrodę The Scotsman’s Fringe First 2024 oraz nominację do The Brighton Fringe Excellence Award.

„The Border/Granica" to spektakl, który balansuje na granicy rytuału, obrzędu i performansu. W swoim przekazie staje się obrzędem przejścia, który „odbiera i nadaje” równocześnie. To doświadczenie, w którym czas przestaje mieć tradycyjny wymiar, stając się ruchomym obrazem wieczności.

Współpraca z Jarosławem Fretem i Studio WACHOWICZ/FRET, jak również historia Antoniny Romanovej, stały się inspiracją do stworzenia przestrzeni, w której artyści dają głos tym, których głos wciąż jest zawieszony, na granicy wykluczenia i zapomnienia. To przedstawienie, które ma na celu uwolnienie potencjału niewysłuchanych, często marginalizowanych osób.

Dla widzów 18+, zawiera sceny nagości.

Pomysł: Monika Wachowicz
Współpraca: Jarosław Fret
Wykonanie: Antonina Romanova i Monika Wachowicz
Teksty: Antonina Romanova i Monika Wachowicz

Podczas performansu są wykorzystywane fragmenty zapisu wideo działań Antoniny Romanovej, odbywających się w ramach projektu „Tekst”.

Aranżacja przestrzeni: Jarosław Fret i Monika Wachowicz
Montaż wideo: Maciej Mądry, Jarosław Siejkowski
Czas trwania: ok. 40 minut
Produkcja: Instytut im. Jerzego Grotowskiego i Monika Wachowicz Studio Ciała i Emocji

Wydarzenie jest realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu Perform[ing] Poland Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/performing-poland/

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne