Przetarg na wykonawcę wystawy stałej w Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara" ogłosił samorząd Katowic. Na stworzenie wystawy miasto dostało 8-milionowe dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, a łączny koszt przedsięwzięcia to 18 mln zł.
Inne aktualności
- Warszawa. Krzysztof Szuster zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa Związku Artystów Scen Polskich 01.02.2025 15:46
- Bielsko-Biała. Pod koniec marca otwarcie nowej filii domu kultury 01.02.2025 15:15
- Wrocław. Rusza kolejny nabór na przyznanie rezydencji literackich 01.02.2025 11:22
- Poznań. Zmiany w kierownictwie Baletu Teatru Wielkiego 01.02.2025 11:14
- Poznań. Wkrótce ruszy „Pociąg do kultury (Kulturzug)” na trasie Berlin-Poznań-Warszawa 01.02.2025 10:19
- Łódź. Rozpoczyna się cykl spotkań z twórczością Antoniego Słonimskiego 01.02.2025 09:03
- Warszawa. Premiera spektaklu „Człowiek jaki jest, każdy widzi” w Nowym Teatrze – w sobotę 01.02.2025 08:45
- Kraków. „Przywrócone arcydzieła”: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Cezary Harasimowicz 31.01.2025 19:54
- Warszawa. Pogrzeb Marcina Wichy odbędzie się w poniedziałek na Powązkach Wojskowych 31.01.2025 16:44
- Warszawa. Marzec i kwiecień w Teatrze Muzycznym Roma 31.01.2025 16:34
- Kraków. „The Pragmatists/ Pragmatyści” – spektakl Trap Door Theatre w Cricotece 31.01.2025 15:48
- Warszawa. Ruszyło głosowanie w plebiscycie nagród kulturalnych O!Lśnienia 31.01.2025 15:42
- Płock. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego planuje renowację płyty nagrobnej swego patrona 31.01.2025 14:58
- Lublin. Gruziński Balet Narodowy na scenie Centrum Spotkania Kultur 31.01.2025 14:37
Ośrodek ma łączyć funkcję muzealną z przestrzenią sprzyjającą pracy twórczej, a także stać się miejscem wydarzeń kulturalnych. Jego otwarcie zaplanowano na połowę 2025 r.
Jak powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Marcin Krupa, otwarcie w przyszłym roku Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara będzie dopełnieniem działań, prowadzonych przez Katowice jako Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki. „To szeroki wachlarz wydarzeń muzycznych, takich jak koncerty czy festiwale, ale i konkursy, warsztaty” - wskazał Krupa.
Zaakcentował, że Dom Kilara będzie hołdem dla zmarłego 10 lat temu wybitnego kompozytora, który przez kilkadziesiąt lat mieszkał w katowickiej dzielnicy Brynów, w domu przy ul. Tadeusza Kościuszki 165. Samorząd kupił dawny dom artysty z myślą o stworzeniu w nim - po remoncie i rozbudowie - Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara.
Obecnie posesja przy ul. Kościuszki jest placem budowy. Dom Kilara będzie składał się z dwóch połączonych budynków. Zwiedzanie będzie rozpoczynało się od oryginalnego domu kompozytora i pomieszczeń, które zachowają pierwotny wygląd i charakter. W efekcie goście KCEM mają poczuć się, jakby odwiedzali dom kompozytora za jego życia, choć przy obecności interaktywnych narzędzi uatrakcyjniających zwiedzanie.
Udostępniony zostanie m.in. salon, w którym będą wyświetlane seanse filmowe, a pomieszczenia będą wypełniać należące do kompozytora przedmioty, m.in fortepian, rękopisy i książki. Większość oryginalnego wyposażenia zostanie poddana renowacji. Dom Kilara będzie umożliwiał także prezentację sylwetki i dorobku kompozytora oraz Śląskiej Szkoły Kompozytorów.
Zamawiana właśnie wystawa stała znajdzie się w nowym budynku: ma to być nowoczesna wystawa edukacyjna, kierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Ma składać się m.in. z interaktywnych narzędzi i kilkudziesięciu stanowisk multimedialnych wykorzystujących obraz, dźwięk i dotyk.
Na jednej ze ścian będzie wyświetlana wielka pięciolinia z dotykowymi płaskorzeźbami, nawiązującymi do ważnych dla muzycznego życia Katowic miejsc czy wydarzeń. Znajdą się tam urządzenia przedstawiające teorię muzyki, umożliwiające naukę rytmu i budowy akordów, grę na elektronicznych instrumentach czy stanowiska z quizami.
Zwiedzający będą mogli też korzystać np. z odizolowanych akustycznie kabin, których oprogramowanie umożliwi skomponowanie wielościeżkowego utworu za pomocą głosu lub pozwoli poprowadzić występ orkiestry. W nowym obiekcie powstanie też sala wielofunkcyjna oraz sala z antresolą, w której będzie możliwość organizacji wystaw czasowych.
Rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę tej wystawy planowane jest jeszcze w I kw. br. Na realizację przeznaczono 15 miesięcy. Obecnie prace w budynku, gdzie będzie montowana, zbliżają się do stanu surowego zamkniętego. Wykonawca skupia się na robotach instalacyjnych, zamontowano schody czy konstrukcję pod świetlik. Prace trwają także w starym obiekcie, dostosowywanym do nowych funkcji.
Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Przez wiele lat mieszkał w Katowicach, które nazywał drugą, po Lwowie, "małą ojczyzną". Był wybitnym kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych, twórcą muzyki filmowej i współtwórcą polskiej szkoły awangardowej.
Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Do najważniejszych utworów Kilara należą także m.in. "Kościelec 1909" - poemat symfoniczny poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi; "Orawa" na kameralną orkiestrę smyczkową oraz "Missa pro pace" na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.
Na świecie znany jest głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 150 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem i Krzysztofem Kieślowskim. Kompozytor zmarł 29 grudnia 2013 r. w Katowicach, gdzie został pochowany.