EN

5.02.2024, 09:59 Wersja do druku

Katowice. Kto otrzyma Nagrodę im. Kazimierza Kutza? Wkrótce Gala w Teatrze Śląskim

16 lutego 2024r. o godz. 18.00 w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego odbędzie się Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza.

fot. mat. organizatora

Miasto Katowice we współpracy z Uniwersytetem Śląskim i Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, chcąc uhonorować reżysera Kazimierza Kutza za wybitne dokonania artystyczne, postanowiło stworzyć wyjątkowe wydarzenie, jakim jest cykliczne wręczanie Nagrody im. Kazimierza Kutza. Nagroda ma na celu uhonorowanie twórcy za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. Nagroda promuje artystów, którzy łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody Kazimierzowi Kutzowi.

Nagroda ma charakter finansowy: laureat Nagrody im. Kazimierza Kutza otrzymuje 50 000 zł, a także statuetkę zaprojektowaną przez Erwina Sówkę. Zgodnie z regulaminem Kapituła ma także możliwość wręczenia dodatkowego wyróżnienia – tytułu „Ambasador Śląska”, który ma charakter honorowy.

Organizatorami Nagrody im. Kazimierza Kutza są Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Fundatorem nagrody jest Miasto Katowice.

W tym roku kapituła Nagrody nominowała pięć osób i są to:

Daria ze Śląska - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i producentka muzyczna;

Krzysztof Głuchowski - aktor, reżyser i producent teatralny, filmowy i telewizyjny;

Agnieszka Holland - reżyserka i scenarzystka;

Aleksander Nowak - kompozytor, gitarzysta i pedagog;

Joanna Szczepkowska - aktorka teatralna i filmowa, a także pisarka i felietonistka.

Członkami kapituły Nagrody im. Kazimierza Kutza są: prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Iwona Świętochowska-Kutz, Ewa Niewiadomska, Olgierd Łukaszewicz, Halina Bieda, prof. dr hab. Antoni Cygan, dr hab. Krystyna Doktorowicz prof. UŚ, prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź, dr Jerzy Illg, Aleksandra Klich, Dariusz Kortko, dr Marcin Krupa, dr Jacek Siebel, Edyta Sytniewska, Robert Talarczyk oraz Piotr Zaczkowski.

Nagrodę po raz pierwszy wręczono w 2021 roku – otrzymała ją wtedy Anna Dymna, wybitna aktorka teatralna i filmowa (także Kazimierza Kutza), od 2003 r. prezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Głównym celem prowadzonej przez Dymną Fundacji jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie, wspieranie ich leczenia, rehabilitacji i edukacji. Druga edycja Nagrody w 2022 roku to sukces Szczepana Twardocha, pisarza i publicysty, autora wielu bestsellerowych tytułów, m.in. „Dracha”, „Morfiny”, „Króla”, „Królestwa” i „Pokory”. Wtedy też po raz pierwszy wręczono wyróżnienie „Ambasador Śląska” – otrzymał je prof. Tadeusz Sławek, wybitny literaturoznawca, tłumacz, prozaik, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002.

Zapraszamy na oficjalną stronę internetową Nagrody im. Kazimierza Kutza: www.nagrodakutza.pl.

fot. mat. organizatora

OSOBY NOMINOWANE DO NAGRODY IM. KAZIMIERZA KUTZA W 2024 r.

Daria ze Śląska

Daria ze Śląska jest wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką i producentką muzyczną. Jej debiutancka płyta „Daria ze Śląska tu była”, wydana w kwietniu 2023 roku przez wytwórnię Jazzboy Records, sprawiła, że artystka została okrzyknięta artystycznym odkryciem roku. Łączy brzmieniową różnorodność z intymnymi tekstami pełnymi popkulturowych odniesień. Była nominowana do Odkryć Empiku 2022. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Pochodzi z Katowic.

Krzysztof Głuchowski

Krzysztof Głuchowski jest aktorem, reżyserem i producentem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Od września 2016 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Za jego dyrekcji na jednej z najważniejszych polskich scen powstały m.in. głośne „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej czy obsypany nagrodami muzyczny spektakl „1989” – tworzący „pozytywny mit, historię, która dobrze się kończy”. Jest laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru 2023.

Agnieszka Holland

Agnieszka Holland jako reżyserka i scenarzystka rozsławia polskie kino na całym świecie; jako wnikliwa obserwatorka i wrażliwa artystka swoimi dziełami podejmuje najważniejsze tematy rozpalające debatę publiczną. Odważnie i jednoznacznie staje w obronie fundamentalnych wartości, takich jak demokracja, wolność słowa czy prawa człowieka. Laureatka wielu prestiżowych międzynarodowych nagród i wyróżnień. W 2012 roku film „W ciemności” w jej reżyserii otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Wyreżyserowana przez Holland „Zielona granica” z 2023 r. bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych filmów ostatnich lat.

Aleksander Nowak

Aleksander Nowak jest kompozytorem, autorem oper i dramatów do tekstów pisarzy współczesnych. Kieruje Katedrą Kompozycji i Teorii Muzyki w katowickiej Akademii Muzycznej. Jest laureatem nagród, w tym Nagrody „Gwarancje Kultury” (2011), „Paszportu Polityki” (2018), Nagrody Onetu O!lśnienia (2020), Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2020, 2021) oraz Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (2021).

Joanna Szczepkowska

Joanna Szczepkowska jest aktorką teatralną i filmową, a także pisarką i felietonistką. Od półwiecza aktywna na scenie i poza nią – od wielu lat jej znakiem rozpoznawczym jest zaangażowanie w działalność społeczną. Grała na najważniejszych warszawskich scenach, m.in. w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskim; twórczyni Teatru na Dole i stworzonego w pandemii Teatru Pudło. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody im. Konstantego Puzyny, którą otrzymała m.in. „za końce i początki, które ogłosiła lub spowodowała”.

Źródło:

Materiał nadesłany