EN

1.08.2022, 12:27 Wersja do druku

Katowice. Kreatywne wakacje w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum

Lato jest okresem, w którym dzieci oraz młodzież odpoczywają od nauki, a pracownicy teatrów od pracy artystycznej. Jednak w tym wypoczynkowym ,,sezonie ogórkowym”, Teatr Ateneum w Katowicach wyszedł do nich z inicjatywą kreatywnych działań, w których młodzi twórcy mogą się sprawdzić w wielu rolach, poczynając od aktorów, po muzyków, plastyków i dziennikarzy.

fot. Paweł Szymkowiak/mat. teatru

Podczas trwających dwa tygodnie warsztatów w ramach projektu ,,Szczęście. Po prostu” młodzież miała okazję podjąć dialog na temat tego, co oznacza dla nich przychylność losu oraz jak wyobrażają sobie najszczęśliwszy dzień ich życia. Młodzież pracowała pod okiem reżyserki Uli Kijak, aktorki Aleksandry Zawalskiej, plastyczki Babary Treli-Szymy oraz Marty Kleszcz – nauczycielki śpiewu. Młodzi aktorzy mieli okazję do zabawy poprzez pogłębioną analizę tekstu oraz kreatywne zadania mające na celu pobudzenie inwencji twórczej, wyobraźni oraz umiejętności improwizacji. Efektem był spektakl, którego premiera miała miejsce 16 lipca w Miejskim Domu Kultury ,,Koszutka”. Przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem, szczególnie przez seniorów oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie, których historie stały się inspiracją do powstania inscenizacji. Dzięki opowieściom udramatyzowanym przez Katarzynę Matwiejczuk, młodzież miała okazję przyjrzeć się szczęściu zarówno od strony filozoficznej, jak i  humorystycznej, niepozbawionej dystansu do siebie. Spektakl niebawem będzie dostępny także w formie online na kanale www.youtube.pl.

W dniach drugiej połowie lipca w budynku Pałacu Młodzieży w Katowicach zostały zrealizowane półkolonie ,,Ptaszarnia” adresowane do dzieci w wieku 9-11 lat. Ich motywem przewodnim były ptaki oraz ich rola w kulturze, przyrodzie i przestrzeni miejskiej. Pierwszego dnia, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym spacerze po Uroczysku Buczyna. Pod przewodnictwem Natali Zdrzałek – edukatorki przyrodniczej, uczestnicy mieli okazję poznać zwyczaje różnych gatunków ptaków, posłuchać ich śpiewu, a także zebrać materiały do ptasiej instalacji. Zainspirowane leśną wycieczką dzieci, zajmowały się  następnie  słuchowiskiem, instalacją artystyczną i programem telewizyjnym. Pracując nad słuchowiskiem dzieci miały okazję nie tylko poznać tajniki głosowej interpretacji tekstu ale również bawić się muzyką i kreować różnorodne odgłosy lasu. Ponadto, uczestnicy przygotowali swój autorski program telewizyjny projektując unikatowe kostiumy, dzięki którym na własnej skórze przekonali się o znaczeniu powiedzenia ,,przystroić się w piórka”. Trzecimi i zarazem ostatnimi warsztatami była konstrukcja ptasich rzeźb z artystką streetartową - Moną Tusz i Szymonem Gawlikiem – konstruktorem lalek. Podczas intensywnych dwóch tygodni dzieci nauczyły się wykonywać proste czynności związane z obsługą wiertarki, klejeniem drewnianych elementów oraz obsługą obcęgów i drutów (wraz z zachowaniem wszelkich zasad BHP), a przede wszystkim pobudziły swoją wyobraźnię i zaczęły w elementach chrustu dostrzegać ptasie głowy i kończyny. Wszystkim działaniom towarzyszyła atmosfera integracji, zabawy, kreatywności oraz wzajemnego szacunku, o które zadbali doświadczeni pedagodzy, animatorzy i artyści współpracujący z Teatrem Ateneum.  Rezultaty pracy dzieci będziemy podziwiać już jesienią podczas premiery słuchowiska, programu telewizyjnego i instalacji w przestrzeni publicznej.   

Realizacja czterech tygodni półkolonii dla dzieci i młodzieży była możliwa dzięki pozyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych. Udział w zajęciach był bezpłatny.
Zadanie „Szczęście. Po prostu” zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2022” .

Projekt „Ptaszarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne