EN

12.09.2023, 09:46 Wersja do druku

Katowice. Jesień w Teatrze Lalki i Aktora Ateneum

W Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum wakacje skończyły się w ostatnią sobotę sierpnia – sezon otworzył spektakl dla najmłodszych „Pan Tom buduje dom” Stefana Themersona w reżyserii Daniela Arbaczewskiego.

fot. Tomasz Zakrzewski/mat. teatru

Za nami również atrakcje 13. Nocy Teatrów GZM, podczas której przypomnieliśmy widzom szalone przedstawienie o powstaniu wszechświata – „Wielkie gorące szybkie puff” wg książki Bogusia Janiszewskiego w reżyserii Pawła Chomczyka – kończąc wieczór interdyscyplinarnymi warsztatami rodzinnymi pn. „Kosmiczna impreza z Kopernikiem”. Pod kierunkiem prowadzących – Karoliny Kowal i Anny Nowak – uczestnicy kreowali własne minikosmosy, improwizując wokół teorii genialnego astronoma. Mimo wspaniałej letniej pogody obie propozycje przyciągnęły mnóstwo widzów, którzy wypełnili salę teatralną i warsztatową przestrzeń foyer do ostatniego miejsca.

Początek jesieni zapowiada się w katowickim Ateneum bardzo atrakcyjnie. Rozpoczęły się próby dwóch nowych tytułów, które swoje premiery będą miały w październiku.

fot. proj. Sebastian Łukaszuk

Sztuka Roberta Jarosza „Polon i Rad” – napisana na zamówienie Teatru – jest wariacją na temat badań naukowych Marii Skłodowskiej-Curie. Twórcy mieli nieco przewrotny pomysł, bo nie laureatka dwu Nagród Nobla jest główną bohaterką, a nieodkryte jeszcze przez nią pierwiastki. 209 i 226 (później Polon i Rad) postanawiają wyruszyć na drugą stronę teleskopu, aby odnaleźć tożsamość i poznać swój potencjał. Ich droga to proces pełen wątpliwości i stresu, ale bardzo fascynujący, a do tego zabawny.

Nad tą arcyciekawą historią pracują Paweł Chomczyk (reżyseria), Sebastian Łukaszuk (scenografia), Filip Sternal (muzyka) oraz aktorzy: Krystyna Nowińska, Grzegorz Eckert, Dawid Kobiela, Michał Skiba i Bartosz Socha. Prapremiera już 7 października.

Równocześnie trwają próby czytania performatywnego dramatu „Troja. Wojny nie będzie!” w reżyserii Katarzyny Hory.

Współczesny tekst Anny Wieczorek – aktorki Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, autorki scenariuszy, od niedawna próbującej również swoich sił w reżyserii – powstał z inspiracji klasycznymi utworami Homera („Iliada”), Stanisława Wyspiańskiego („Achilleis”) oraz  Eurypidesa („Trojanki”). Główną bohaterką jest tragiczna postać Kasandry, która próbuje zwrócić uwagę na to, z czym mierzy się dzisiaj świat, ale nikt jej nie słucha – tak, jak nikt nie słuchał jej w trojańskim micie. Sztuka poruszająca ważki i aktualny temat wojny adresowana jest do młodzieży i dorosłych. Premiera 15 października. Warto podkreślić, że nie będzie to wydarzenie jednorazowe; następne czytanie 3 listopada, a w planach kolejne prezentacje z udziałem szóstki aktorów: Katarzyny Kuderewskiej, Katarzyny Prudło, Ewy Reymann, Beaty Zawiślak, Marka Dindorfa i Piotra Janiszewskiego.

Nagrodzony dwiema Złotymi Maskami „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego znalazł się w programie „Przystanku Śląsk”. Jak piszą jego pomysłodawcy, „to multidyscyplinarne wydarzenie, podczas którego pokazane zostaną najważniejsze spektakle scen województwa śląskiego poruszające temat lokalności”. Inscenizację zobaczymy w dniach 18, 19, 21, 22 i 24 października na scenie Ateneum.

„Calineczka” Marty Guśniowskiej w reżyserii Katarzyny Kawalec zaproszona została na Dziecięcy Festiwal Teatralny organizowany przez Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej (20 października).

„Czwórkę z papieru i sznurka” Erharda Schmieda w reżyserii Roksany Miner obejrzą widzowie 12. Małej Jesieni Teatralnej. w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie (19 listopada).

Natomiast ze spektaklem „Wielkie gorące szybkie puff” zespół wystąpi gościnnie w Teatrze KTO w Krakowie (26 listopada).

Rusza również Galeria Ateneum, gdzie zaplanowano wystawę malarstwa Martyny Majchrowicz – wernisaż odbędzie się 13 października.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne