EN
26.11.2022, 23:20 Wersja do druku

Katowice. Jakub Skrzywanek z Laurem Konrada 21. Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Jakub Skrzywanek otrzymał Laur Konrada 21. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje". Na jego spektakl „Śmierć Jana Pawła II" z Teatru Polskiego w Poznaniu swoje głosy oddali wszyscy członkowie jury  w składzie: Katarzyna Kozyra, Maria Anna Potocka, Lech Majewski, Tadeusz Słobodzianek i Rudolf Zioło.

fot. Magda Hueckel

Katarzyna Kozyra: - Świętych należy pokazywać również od strony ludzkiej i ten spektakl ujawnił skrywaną przed nami ziemską kondycję polskiego papieża w wymiarze maksymalnym.

Maria Anna Potocka: - W tej sztuce znalazłam dwie ważne refleksje. Jest coś takiego, że realizm postawiony w kontekście mocnej maszynerii watykańskiej okazuje się niemal nie do wytrzymania. Poza tym, według zasad świętość wymaga makijażu, uniknięcia czegoś, co jest brudem cierpienia. Z tego makijażu świętość została odarta.

Tadeusz Słobodzianek: To ważny festiwal dla polskiego teatru, decyduje o losach młodych ludzi w przyszłości. Wobec wyboru, przed którym mnie postawiono wybieram Jakuba Skrzywanka.

Lech Majewski: Nie będę oryginalny. Za przejmującą konsekwencję, prostotę, siłę rażenia - co jest bardzo ważne w sztuce. Gratuluję.

Rudolf Zioło: Ten spektakl pokazuje oblicza prawdy na temat śmierci i umierania papieża.

- To chyba moja pierwsza nagroda w Polsce od czasu debiutu, bardzo jestem wzruszony i wdzięczny. Ten spektakl jest wynikiem kilku lat mojej pracy z doskonałymi zespołami, więc w tej chwili myślę o aktorach, z którymi pracowałem. Tysiące kilometrów, setki osób, od których tyle się nauczyłem. Za tę empatię i troskę dziękuję - powiedział Jakub Skrzywanek.

fot. Natalia Kabanow

Nagroda Publiczności w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę, trafiła do Jagody Szelc, reżyserki spektaklu "Maszyna" z Teatr Polski w Bydgoszczy.

Wręczone zostały także nagrody w pozostałych dwóch konkursach odbywających się w ramach festiwalu INTERPRETACJE od 2018 roku.

Za reżyserię najlepszego konkursowego słuchowiska Teatru Polskiego Radia nagrodzony został Jan Hussakowski za słuchowisko "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany. Reżyser otrzymał nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Za reżyserię najlepszego konkursowego spektaklu telewizyjnego zrealizowanego w ramach cyklu TEATROTEKA realizowanego przez Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie nagrodzona została Julia Ruszkiewicz za spektakl "Polowanie" Ishbel Szatrawskiej. Reżyserka otrzymała nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Nagrodę Dziennika Teatralnego, przyznawaną przez Ryszarda Klimczaka - redaktora naczelnego wortalu teatralnego otrzymała Aleksandra Popławska za rolę w spektaklu "Serce" w reż. Wiktora Bagińskiego z TR Warszawa. Jest to nagroda rzeczowa (grafika).

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Ingmar Villqist. Organizatorem wydarzenia jest miasto Katowice. Festiwal został dofinansowany z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

Materiał nadesłany
PAP