EN

23.06.2021, 16:21 Wersja do druku

Katowice. Dziś na Festiwalu Open the Door

Od 23 do 27 czerwca Teatr Śląski zaprasza na 4. Edycję Międzynarodowego Festiwalu Open The Door – dzięki przyjętej formule online z bezpłatnych pokazów mogą skorzystać widzowie z całej Polski.

fot. mat. organizatora

Zostań w domu, ale zagość w TEATRZE! Rozpoczyna się trwający pięć dni festiwal w Teatrze Śląskim podczas którego zaplanowano 14 wydarzeń. Propozycje repertuarowe dostępne są m.in. z audiodeskrypcją, językiem migowym (PJM), napisami dla Głuchych. W programie znaleźli się artyści z Polski, Włoch, Rosji, Niemiec, Izraela, Wielkiej Brytanii.

Czwarta edycja festiwalu realizowana jest w formule online, a wszystkie propozycje prezentowane są widzom po zalogowaniu na platformie openthedoor.teatrslaski.art.pl. Międzynarodowy Festiwal potrwa do 27 czerwca 2021. Wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu zarówno ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Funduszu Wsparcia Kultury ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, jak i dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Poniżej program pierwszego dnia festiwalu (pełny program na teatrslaski.art.pl)

23 czerwca (środa)
>> COMPAGNIA PIPPO DELBONO (WŁOCHY)
TEN OKRUTNY MROK (QUESTO BUIO FEROCE)

23 czerwca (środa)
Od godz.19.00 (dostęp na 48 h) openthedoor.teatrslaski.art.pl
czas trwania spektaklu: 1 h 15'
spektakl w języku włoskim z napisami w języku polskim
dostępność: audiodeskrypcja | język migowy (PJM)

Spektakle spod reżyserskiego szyldu Pippo Delbono to gwarancja nie tylko doskonałego teatru od strony artystycznej, ale to przede wszystkim przedstawienia, które budzą niezwykłe emocje. Włoski wizjoner należy do grona najważniejszych teatralnych reżyserów światowych scen. Niegdyś współpracował z Piną Bausch, dziś znany jest przede wszystkim z autorskich spektakli z własnym zespołem. Do współpracy często zaprasza ludzi wykluczonych i bez profesjonalnego aktorskiego przygotowania. Najważniejszym z nich był m.in. głuchoniemy i chory na mikrocefalię Bobo, który spędził wiele lat zamknięty w szpitalu psychiatrycznym (aktor zmarł w 2019 r.). Inspiracją do prezentowanego podczas festiwalu spektaklu była przeczytana przez reżysera autobiografia umierającego na AIDS amerykańskiego pisarza Harolda Brodkaya. Autor opisuje ostatnie lata swojego życia, od momentu poznania diagnozy aż po śmierć. Delbono dzięki tej lekturze postanowił nie tyle zrobić spektakl o śmierci, co o umieraniu – o odważnym, świadomym odchodzeniu w kierunku ostateczności. Jego przedstawienie paradoksalnie jest jednak także niezwykłym hymnem na cześć życia.

fot. mat. teatru

>> TEATR USTA USTA REPUBLIKA (POLSKA)
ALICJA 0700
21–27 czerwca
dostęp do interaktywnego słuchowiska online: www.alicja.sos.pl
Chcąc pokazać oryginalne zjawiska z pogranicza działań teatralnych realizowanych w sieci, sięgamy do projektu „Alicja 0700” z 2005 roku. Na wiele lat wcześniej, zanim pandemia wywołała erupcję projektów online dla widzów, powstał pierwszy polski spektakl odbywający się w wirtualnej przestrzeni sieci telefonicznej, udostępniony następnie w 2008 r. w wersji internetowej. Inspiracją „Alicji 0700” była „Tybetańska księga umarłych”, zbiór porad szeptanych do ucha osobie zmarłej, której dusza wędruje w zaświatach, narażona na możliwość ponownych narodzin.
Historia Alicji, jej Brata i pana Doktora (postaci interaktywnego słuchowiska) to łamigłówka – jedna z wielu, jakich możemy się stać uczestnikami, a proces jej rozwiązywania to złudzenie podejmowania logicznych decyzji. Odbiorca przedstawienia wirtualnie „łączy się” ze spektaklem pod wskazanym przez teatr adresem i słuchając historii, za pomocą klawiatury numerycznej podejmuje w imieniu bohaterów decyzje, od których zależy przebieg akcji.

>> CENTRUM REZYDENCJI TEATRALNEJ SCENA ROBOCZA (POLSKA)
DZIECI SATURNA
Agata Baumgart, Aleksandra Matlingiewicz
23–27 czerwca
hipertekst oraz link do słuchowiska ASMR: dziecisaturna.pl
czas trwania słuchowiska: 47’

Tygodniowo dwoje lub nawet troje nastolatków i młodych dorosłych ginie w wyniku podjętej, skutecznej próby samobójczej. „Dzieci Saturna” to artystyczny projekt dokumentalny o zaostrzającym się kryzysie zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Celem było zrozumienie, co ich pcha w otchłań, z której – jak im się zdaje – jedynym ratunkiem jest rezygnacja z życia. Inspiracją dla projektu jest figura Saturna – w zachodniej astrologii utożsamiana z melancholią i stanami depresyjnymi, w mitologii Saturn jest natomiast patronem cierpiących na utratę chęci do życia. Dzisiejsza rzeczywistość, którą współtworzymy, niczym Saturn pożera własne dzieci. Jak możemy je uratować?

Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza to internetowy hipertekst umożliwiający podróżowanie szlakiem prawdziwych historii bohaterek i bohaterów opowiadających o własnych doświadczeniach. Druga część to słuchowisko ASMR. ASMR (ang. autonomous sensory meridian response) to zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i w innych obszarach ludzkiego ciała. Twórcom zależało na odczarowaniu mrocznej figury Saturna, stąd zaproponowali dla przeciwwagi relaksującą ASMR-ową podróż. W słuchowisku wykorzystany został fragment książki „Odyseja kosmiczna” Arthura C. Clarke’a.

Zachęcamy do eksploracji hipertekstu umieszczonego w sieci, odtworzenia słuchowiska oraz zapraszamy na dyskusję online 25 czerwca o godz. 16.30. Udział w niej wezmą twórczynie projektu oraz Lucyna Kicińska – pedagożka i trenerka, koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Tematem będą kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz samobójstwa, które nasiliły się w czasie pandemii.

>> NOAH JONES (WIELKA BRYTANIA)
BACKGROUND_BOB
międzynarodowy charytatywny projekt artystyczny
Co łączy 12-latka chorującego na porażenie czterokończynowe z ponad 240 artystami na świecie? Przyjaźń, empatia i wspólne dzieła sztuki. Kiedy ojciec Noaha, zwanego Bobem, podczas pierwszego lockdownu w Wielkiej Brytanii znalazł w garażu kawałki kartonów i postanowił, że zainteresuje syna malowaniem na nich, nie przypuszczał, że ich wspólne życie mocno się zmieni, a projekt „Background Bob” stanie się tak popularny, że z trudem będą nadążali z tworzeniem kolejnych prac.
Na kartonach A4 młody Background Bob maluje abstrakcyjne tło, wybierając podsunięty przez ojca kolor farby. Tak przygotowane prace ojciec wysyła do chętnych artystów, którzy kończą obrazki i odsyłają do rodziny. Ta organizuje aukcje prac i aktywnie prowadzi profil projektu na Instagramie. Zebrane fundusze przeznaczone są na wsparcie oddziału dziecięcego w Essex, który odegrał ogromną rolę w życiu i opiece nad chłopcem. Akcja stała się tak popularna, że młodemu artyście i jego ojcu poświęcono specjalną wystawę i książkę.
Na prośbę Festiwalu „Open The Door” Bob przygotował tła, które już dotarły do Katowic. Zgodnie z ideą projektu zamierzamy zaprosić do dokończenia prac artystów z Polski. Zachęcamy do śledzenia efektów tej akcji w naszych mediach społecznościowych, a także do zaglądania na profil @Background_Bob.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne